pslstawiszyn15

Święto Ludowe Powiatu Kaliskiego

„Medal za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa”, „Złote Koniczynki”, „Medale za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Stanisława Mikołajczyka” oraz odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” wręczono w czasie Powiatowego Święta Ludowego w Stawiszynie. Uroczystość odbyła się w niedzielę. Od lat obchody są nierozerwalnie związane z kalendarzem Kościoła Katolickiego i przypadającymi na 50 dni po Wielkanocy Zielonymi Świątkami.

Powiatowe Święto Ludowe rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Stawiszynie. W czasie kazania ks. podkreślił związek Polskiego Stronnictwa Ludowego z tym ważnym dla Kościoła Katolickiego świętem.

– Od 88 lat Polskie Stronnictwo Ludowe swój dzień łączy z Dniem Zesłania Ducha Świętego. Pokazuje to jak ważne dla Ludowców są tradycja i patriotyzm – powiedział

Po nabożeństwie uczestnicy, w towarzystwie pocztów sztandarowych, przeszli przed Obelisk poświęcony w hołdzie poległym za wolność Ojczyzny. Tam Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, Józef Racki, poseł, Andżelika Możdżanowska, senator, Krzysztof Nosal, starosta i prezes powiatowy PSL oraz Justyna Urbaniak, prezes gminny PSL złożyli kwiaty. Później uroczystości przeniosły się do parku.

– Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedyna partią, która zawsze jest z Kościołem. Wszystkie uroczystości rozpoczyna msza a dopiero później są uroczystości cywilne. Cieszymy się, że mamy tak wspaniałą spuściznę, którą przetrwała lata – powiedział Krzysztof Nosal, starosta kaliski i prezes powiatowy PSL.

Do tradycji Ruchu Ludowego oraz ważnych w ostatnich latach wydarzeń nawiązał też Andrzej Grzyb. Poseł do Parlamentu Europejskiego i szef struktur wojewódzkich PSL podkreślił, że partia ma solidny fundament oparty na wartościach otrzymanych przez przodków, ale też z odwagą sięga po nowe rozwiązania.

– Na przestrzeni lat zmienił się etos i rola chłopów, którzy w XX wieku stali się ostoją tego, co pozwoliło na odrodzenie Ojczyzny. Poprzez również wielkich przywódców Wincentego Witosa, Stanisława Mikołajczyka, Stanisława Rataja i wielu niewymienianych na co dzień, ale którzy tworzyli wielki Ruch Ludowy. Także na Ziemi Kaliskiej. Wystarczy przywołać ks. Wacława Blizińskiego, senatora z ramienia PSL – mówił Andrzej Grzyb. – 25 lat przemian, które świętujemy odbyło się też z udziałem Ludowców. Wielu przyczyniło się do powstania Solidarności. Ludowcy wspomogli proces przemian. O tym musimy przypominać. To nasz dorobek i nie możemy pozwolić by ktoś go odebrał. Musieliśmy wiele zrobić i popełniliśmy wiele błędów, ale nie pozwoliliśmy odebrać sobie Wolności. Bez względu na poglądy. Ludowcy włożyli też w to wiele pracy aby zmieniać, godzić i łączyć ludzi – za to dziękuję wszystkim osobom związanym z Ruchem Ludowym.

 

 

Andrzej Grzyb, poseł do parlamentu Europejskiego przypomniał też, że 20 lat temu Waldemar Pawlak, jako premier, złożył wniosek o członkostwo Polski w UE. To stało się machiną napędzającą zmiany w naszym kraju.

O historii oraz mężach stanu związanych z PSL i ich roli na przestrzeni lat przypomnieli uczniowie z Zespołu Szkół w Stawiszynie. Powiatowe Święto Ludowe stało się okazją do wyróżnienia osób działających na rzecz PSL.

Barbara Włodarczyk – „Medal za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa” to najważniejsze wyróżnienie przyznawane za zasługi dla Ruchu Ludowego – zostali nim wyróżnieni

„Medal im. Wincentego Witosa” to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Warszawie zostały nadane na wniosek Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Kaliszu.

Franciszek Janczak, Jan Michalski, Kazimierz Tomczyk z gminy Stawiszyn zostali uhonorowani „Złotą Kończynką”

Małgorzata Kosmala i Wojciech Gulski wyróżnieni zostali Medalem za Zasługi dla Ruchu Ludowego imienia Stanisława Mikołajczyka. Odznaczenia nadano na wniosek Prezesa Zarządu Gminnego PSL w Stawiszynie.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek: Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala przyznał odznaczenia resortowe – „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je

Sławomir Kwaśniewski

Bogdan Ozimek

Jan Miller

Barbara Włodarczyk

Oprac. AW

GALERIA FOTOGRAFII

pslstawiszyn15

©2018 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego. Zaprojektował nlfant.eu

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?