22 sierpnia 1945 reaktywowano działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prezesem odradzającego się po II wojnie światowej PSL został Wincenty Witos, który obowiązki przyjął mimo ciężkiej choroby. Po śmierci pierwszego powojennego prezesa kierownictwo przejął Stanisław Mikołajczyk.
Miesiąc po powołaniu na prezesa PSL Wincenty Witos wydał ostatnią odezwę „Do braci chłopów”, w której pisał:
.. i znowu po latach ciężkiej rozłąki, schodzimy się razem w wolnej, niepodległej Polsce… Budujemy więc to nasze państwo na ruinach, zgliszczach i popiołach, stawiamy gmach, w którym stale i niepodzielnie królować winny samodzielność, wolność, prawo i sprawiedliwość… Pomni przeszłości, budując w warunkach jak najtrudniejszych, baczmy pilnie, aby do tego gmachu nie dostały się zarazki zgnilizny i rozkładu mające go zniszczyć, gdy on ma stać wiecznie… Świadomi swoich praw i obowiązków, jak i odpowiedzialności przed przyszłością i narodem, stańcie razem do pracy, pracy wytrwałej, tworząc dobra konieczne dla współczesnych i potomnych..
Wincenty Witos funkcję prezesa PSL pełnił do śmierci 31 października 1945 roku.
Zastąpił go Stanisław Mikołajczyk, pod kierownictwem, którego PSL było jedyną opozycją sprzeciwiającą się komunistycznemu porządkowi wprowadzanemu w kraju po wojnie.
Zdjęcie: internet