Rzecznicy Praw Obywatelskich Europy o migracji i prawach człowieka

Aktualne wyzwania dla ochrony praw człowieka, szczególnie w kontekście migracji i uchodźstwa wewnętrznego były głównym tematem III Szczytu Rzeczników Praw Człowieka z państw UE, Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich. Organizatorem spotkania w Parlamencie Europejskim  byli Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Adam Bondar, Rzecznik Praw Obywatelskich RP.

– Ideą Szczytów jest dyskusja w duchu otwartości, wymiany dobrych praktyk, doświadczeń. Spotykamy się nie po to by się wzajemnie pouczać, ale by się od siebie wzajemnie uczyć i  wzajemnie wzbogacać naszymi doświadczeniami – mówił podczas spotkania współorganizator wydarzenia poseł Andrzej Grzyb.

 

– Krajowe instytucje na rzecz praw człowieka zaczęły już reagować na nowe wyzwania, jakimi są kwestie migracji. Zaangażowały się również we wspólny proces refleksji. W listopadzie 2015 roku przyjęto  Deklarację Belgradzką na rzecz Ochrony i Promocji Praw Uchodźców i Migrantów. Tego samego dotyczyła przyjęta przez rzeczników praw człowieka z UE i jej sąsiedztwa, deklaracja kijowska. Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją do kontynuowania wspólnej refleksji i skonfrontowania treści przyjętych wcześniej dokumentów z najnowszymi wydarzeniami, szczególnie w przededniu spotkania przywódców UE, którzy maja podjąć kluczowe decyzje dla zapobieżenia dalszego kryzysu migracyjnego – podkreślił europoseł PSL.

III Szczyt Rzeczników Praw Obywatelskich (Ombudsmen) to kontynuacja serii spotkań mających na celu wzmocnienie roli Krajowych Instytucji Praw Człowieka oraz promowanie szacunku dla praw obywatelskich. Poprzednie edycje zostały zorganizowane z inicjatywy posła Andrzeja Grzyba w 2011 oraz w 2013 roku. Obie edycje obejmowały debaty w ramach spotkań Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego (DROI) oraz panele dyskusyjne organizowane przez Grupę EPL.  Spotkania były i są organizowane we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Polski oraz z Europejską Siecią Krajowych Instytucji Praw Człowieka.

-Inicjatywa jest rozszerzeniem programu Współpracy Rzeczników Praw Obywatelskich Krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej zainicjowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich Rzeczypospolitej Polskiej, dr Kochanowskiego. Program był kontynuowany przez Rzecznik Praw Obywatelskich RP, prof. Irenę Lipowicz, z którą zorganizowaliśmy Szczyt Ombudsmanów w 2011 i 2013r. III Szczyt organizujemy z obecnym Rzecznikiem Praw Obywatelskich RP Adamem Bodnarem. Taka forma kontynuacji, ciągłości, ponad podziałami, w ramach współpracy międzynarodowej, jest dziś bardzo cenna – komentuje poseł Grzyb.

W tym roku, w marcowym spotkaniu uczestniczyli rzecznicy praw obywatelskich  UE – Emilly O’Raily, Polski –  Adam Bodnar, Kosowa- Hilim Jashari, Serbii-Sasa Jankovic oraz przedstawiciele krajowych instytucji praw człowieka z  Azerbejdżanu, Ukrainy, Gruzji, Słowacji, Albanii i Mołdawii.

>>>> GALERIA FOTOGRAFII <<<<

III Szczyt Rzeczników Praw Obywatelskich

Fot. Parlament Europejski

 

Nagranie publicznej części Szczytu rzeczników w ramach Podkomisji Praw Człowieka PE DROI od 15h00, prowadzi poseł Grzyb

Wcześniej na ten temat:

III Szczyt Rzeczników Praw Obywatelskich – Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów zachodnich i UE

Poprzednie edycje Szczytu Rzeczników Praw Obywatelskich

 

 

DROI_mailversion

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?