W Brukseli Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym z Lokalnymi Grupami Działania

Dzień 27 marca 2018 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli był dniem Lokalnych Grup Działania działających na terenie Wielkopolski. Poseł do PE Andrzej Grzyb we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim reprezentującym Samorząd Wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli 26 LGD z całego regionu, by zrealizować wydarzenie pt.  „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”. Do Brukseli przybyło 26 LGD:

– Długosz Królewski;

– Dolina Noteci;

– Dolina Wełny;

– Gościnna Wielkopolska;

– KOLD;

– Kraina Lasów i Jezior;

– Kraina Trzech Rzek;

– Krajna nad Notecią;

– Krajna złotowska;

– Lider Zielonej Wielkopolski;

– LGD7 – Kraina Nocy i Dni;

– LGD Trakt Piastów;

– LGD Źródło;

– Okno Południowej Wielkopolski;

– Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania;

– Puszcza Notecka;

– Solidarni w Partnerstwie;

– Solna Dolina;

– Stowarzyszenie LGD „Między ludźmi i jeziorami”

– Stowarzyszenie „Wielkopolska wschodnia”

– Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”;

– Turkowska Unia Rozwoju;

– Unia Nadwarciańska;

– Wielkopolska z wyobraźnią;

– Wrota Wielkopolski;

– Z Nami Warto.

Jak mówi Poseł do PE Andrzej Grzyb “nie ma dobrego rozwoju lokalnego bez LGD. Dostrzega to UE i znajduje to coraz silniejsze odzwierciedlenie w jej politykach”, a Josefine Loriz-Hoffmann jako przedstawiciel DG AGRI zaznacza, że “niewiele państw UE odniosło taki sukces, takie zaangażowanie w tym podejściu”.

LGD to unikatowe partnerstwo lokalnych organizacji pozarządowych i samorządów, dlatego wraz  z wielkopolskimi LGD w brukselskich wydarzeniach uczestniczyła znacząca reprezentacja samorządowców na czele z burmistrzami i wójtami takich miejscowości jak gmina Brzeziny – Krzysztof Niedźwiedzki, gmina Pakosław – Kazimierz Chudy, gmina Tarnówka – Jacek Mościcki.

W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką (galeria zdjęć) z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD korzystających z dotychczasowych budżetów UE oraz przedstawienie ich wniosków na przyszłość. LGD miały również okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji co do rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020. W panelu konferencji udział wzięli: Andrzej Grzyb Poseł do PE, Współprzewodniczący Polskiej Delegacji w Grupie EPL w PE, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Blok Przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, dr Czesław Siekierski Poseł do PE, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Josefine Loriz-Hoffmann Dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Hetman Poseł do PE, członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Wójcik przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).

Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej PE na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano ich dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów – tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne.

Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego Szkolnego Zespołu z Bukówca Górnego prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje około wielkanocne jak „lotanie z klekotami” czy „nowe lotko” oraz występy Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną ofertą wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją do przybliżenia regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

” To była świetna okazja do przedyskutowania z LGD o wyzwaniach i roli, jaką mogą odegrać w promowaniu wartości, korzyści, płynących z UE. LGD są w wyjątkowej pozycji, z jednej strony wykorzystują fundusze Europejskie, z drugiej robią to na lokalnym poziomie. Rozumieją doskonale jakie są oczekiwania lokalnych społeczności, jakie są ich realne potrzeby i obawy. Jak lokalnie rozmawiać. LGD mogą odegrać kluczową rolę łącząc lokalne oczekiwania z poziomem Europejskim. LGD mogą być spoiwem UE, którego tak dziś brakuje, którego brak owocuje takimi wydarzeniami jak Brexit” mówił Andrzej Grzyb Poseł do PE.

GALERIA ZDJĘĆ

zapowiedź o wydarzeniu

mailing PL poprawiony

000Lokalne media o Wielkopolskiej Wielkanocy w PE:

Telewizja Leszno

Zapoznaj się także z wcześniejszymi inicjatywami posła Andrzeja Grzyba na rzecz promocji Polski i regionu w Europie.
Poniżej wybrane przykłady współpracy z LGD:

Na zaproszenie posła Andrzeja Grzyba – przedstawiciele LGD z 5 unijnych krajów odwiedzili Strasburg

Kontynuacja dobrej współpracy z LGD

W stolicy Europy promowali wielkopolskie tradycje i kuchnię regionu

Lokalne grupy w działaniu

Dzień św. Marcina w Brukseli okazją do spotkania z Andrzejem Grzybem

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?