W stolicy Europy promowali wielkopolskie tradycje i kuchnię regionu

Prezentowali specjały wielkopolskiej kuchni i kulturę regionu podczas 7. edycji obchodów Dnia św. Marcina a przy okazji zwiedzili Parlament Europejski, gdzie spotkali się z eurodeputowanym Andrzejem Grzybem oraz belgijski region Hageland, gdzie mieli okazję  wymienić dobre praktyki z Lokalną Grupą Działania „Hageland+”. Lokalna Grupa Działania (LGD) „Trakt Piastów” z Wielkopolski, stolicę Belgii odwiedziła na zaproszenie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Belgii, które jest organizatorem tamtejszych wydarzeń związanych z dniem patrona Poznania.  

Dzień Świętego Marcina jest największym wydarzeniem promocyjnym Wielkopolski w Brukseli, które odbywa się od 2010 roku. W jego ramach zebrani goście mają okazję bliżej poznać tradycję i kulturę regionu, w tym znakomitą kuchnię wielkopolską. Na tegoroczną edycję – 16 listopada – LGD „Trakt Piastów” przygotował specjalnie wyselekcjonowane  specjały w tym m.in.: wędliny, różnorodne sery, soki naturalne oraz  szare kluski podawane ze zasmażaną kapustą.

Podczas wizyty w Belgii przedstawiciele „Traktu Piastów” mieli okazję spotkać się z Andrzejem Grzybem, posłem do Parlamentu Europejskiego. Opowiedział on o swojej pracy, przygotowywanych raportach, o tym jak funkcjonuje Parlament Europejski i nad czym aktualnie pracują europosłowie. Członkowie LGD zwiedzili również brukselską siedzibę tej instytucji.

W czwartek – 17 listopada – Grupa odwiedziła belgijską Lokalną Grupę Działania „Hageland+”. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz zaznajomienia się z wybranymi projektami realizowanymi  przez „Hageland+”. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili m.in. fabrykę świec i przetwarzania korków, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Fabryka powstała na terenie belgijskiego LGD w ramach działań prowadzonych w celu zwiększenia zatrudnienia. Podczas wizyty przedstawiciele „Traktu Piastów” mieli okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami.  Grupa powstała w 2013 r. i jest trójsektorowym partnerstwem działającym na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Obejmuje 9 gmin z 2 powiatów: poznańskiego i gnieźnieńskiego.

Wizyta w Belgii została zorganizowana przez Biuro Wielkopolski w Brukseli oraz Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

 

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w BelgiiLGD

LGD1

LGD2

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?