“Drzewo dla Polski” – akcja Ludowców, która ma zrekompensować wycinki

Polskie Stronnictwo Ludowe w Kaliszu sadzi drzewa. I zachęca by do akcji przyłączyli się inni. Pierwszy dąb, przy sali OSP w Dobrzecu, posadził Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego i szef wielkopolskich Ludowców. Przy okazji wskazał do posadzenia kolejnych drzew swoich kolegów, m.in. Władysława Kosiniaka – Kamysza. Akcja „Drzewo dla Polski” ma charakter popularnych w mediach społecznościowych nominacji. Ile drzew uda się zasadzić dzięki temu? PSL ma nadzieję, że chociaż trochę zrekompensuje to ostatnie masowe wycinki.

 

Sadzenie drzew to pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kaliszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzecu – jednego z kaliskich sołectw. Akcja to odpowiedź na nowe prawo, które spowodowało, że w Polsce pod topór poszły tysiące, często wiekowych drzew.  – Idzie wiosna i wszyscy chcemy coś zmienić w swoim otoczeniu, posprzątać, posadzić rośliny, kwiaty, a my mówimy a może posadźmy drzewa i dlatego zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby się do tego przyłączyć, żeby w tym roku po prostu posadzili co najmniej jedno drzewo – powiedział Andrzej Grzyb, prezes wielkopolskich Ludowców.

 

“Drzewo dla Polski”, akcję, która ma uzupełnić straty po niedawnych wycinkach a równocześnie zwrócić uwagę na drugi problem jakim jest zanieczyszczone powietrze, nieprzypadkowo  zapoczątkowano w Kaliszu. To jedno z tych miast, w których smog w ostatnich tygodniach dał się mieszkańcom najbardziej we znaki. – Tutaj mamy duże przekroczenia pyłu PM 10. Drzewa to nie tylko krajobraz, ale właśnie życiodajny tlen w związku z tym są nam potrzebne – wyjaśniła Jan Adam Kłysz, prezes ZM PSL w Kaliszu i wicestarosta kaliski. – Dlatego promujemy dzisiaj akcję zaczadź drzewo i tą akcją chcemy sprawić by jak najwięcej  tych drzew zostało zasadzonych.

 

Nieprzypadkowo też w Dobrzecu. W sołectwie dominuje zabudowa jednorodzinna a to oznacza tradycyjny sposób ogrzewania. Jednak sołtys Dobrzeca dodaje, że mieszkańcy zdają sobie sprawę z konieczności zmian, które poprawią jakość powietrza. Przy okazji też wygląd okolicy. – Już tydzień temu, w czasie spotkania z mieszkańcami, rozmawialiśmy o zapyleniu, niebezpieczeństwach z tym związanych i nasi mieszkańcy są otwarci na wszystkie inicjatywy poprawy standardów życia i jakości życia. Także w taki sposób jak ten dzisiejszy, czyli sadzenia drzew – zapewnił Roman Różalski, sołtys sołectwa Dobrzec. – chcemy wspólnie dbać o środowisko.

 

Andrzej Grzyb, który zainicjował akcję „Drzewo dla Polski” zdradził, że na jednym drzewie się nie skończy.  –  Chcielibyśmy zaprosić do tej inicjatywy prezesa PSL Władysława Kosiniaka – Kamysza, wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego, również prezesa FML w Kaliszu Michała Wojciechowskiego, starostę kaliskiego Krzysztofa Nosala no i myślę, że również wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Marek Baumgart, byłby jak najbardziej tutaj predestynowany to tego by przyłączył się do zmieniania świata i posadzenia drzewa – dodał poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

W Dobrzecu zasadzono dąb. Nominowane w zabawie osoby same mają wybrać sobie miejsce oraz gatunek drzewa jaki posadzą i wskazać kolejnych sadzących.  Szef wielkopolskich Ludowców nie ukrywa, że być może Władysław Kosiniak – Kamysz swoją cegiełkę w akcji doda w czasie czwartkowego pobytu w Lesznie i tam zasadzi drzewo.

Napisali o akcji:

Ziemia Kaliska

faktykaliskie.pl

Radio Merkury Poznań

Radio Gniezno

Radio Centrum

Zobacz również:

Czystsze powietrze w Polsce: Dyrektywa MCP, Narodowy Program Antysmogowy PSL

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?