demokracja

Roczne sprawozdanie z działalności EED w PE

Jerzy Pomianowski, dyrektor wykonawczy Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy, EED), przedstawi w Parlamencie Europejskim roczne sprawozdanie z działalności za rok 2015.  Prezentacja odbędzie się w ramach posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) PE, weźmie w niej udział również poseł Andrzej Grzyb. 

W debacie w związku z prezentacją, udział weźmie poseł do PE Andrzej Grzyb, sprawozdawca PE do pierwszego raportu bardzo pozytywnie oceniającego dotychczasową dzielność EED. Poseł Grzyb jest również jednym z 9 przedstawicieli PE i jedynym posłem z Polski, w Radzie Zarządzającej EED pełniącej funkcje nadzorcze i odpowiadającej za najważniejsze, strategiczne decyzje.

W sprawozdaniu przyjętym przez Parlament Europejski w lipcu 2015 roku, poseł Grzyb zawarł m.in. wezwanie do umożliwienia corocznej prezentacji z działalności EED w ramach AFET, zgodnie ze statutem Fundacji.

EED to flagowa inicjatywa polskiej prezydencji UE z 2011 r., wykorzystująca doświadczenia prodemokratycznej transformacji m.in. polskiej Solidarności. Stronami Fundacji są UE, 28 Państw Członkowskich, a także Szwajcaria i Norwegia. Fundacja ma za zadanie reagować szybciej i bardziej elastycznie niż klasyczne instrumenty, wspierając również organizacje, które dotychczas nie mogły skorzystać z pomocy UE. EED kładzie nacisk na zaangażowanie podmiotów działających „na miejscu”, co wraz z uproszczonymi procedurami zwiększa dopasowanie i efektywność oferowanej pomocy.

Od rozpoczęcia działalności w 2013 r. Fundacja wsparła ponad 222 inicjatyw we wszystkich krajach sąsiedzkich UE od Białorusi, przez Ukrainę po Syrię czy Egipt, przekazując ponad 6,1 mln euro wsparcia dla 94 inicjatyw w krajach Sąsiedztwa Południowego i ponad 6 mln euro dla 123 inicjatyw w krajach Partnerstwa Wschodniego. W lipcu 2015r. Komisja Europejska przyznała 12 milionów euro na kolejny okres budżetowy, podwajając dotychczasowy wkład. Do końca 2015 roku strony założycielskie EED przekażą blisko 25 mln euro na dalsze działania Fundacji.

 

Zobacz wcześniejsze wpisy o EED:

https://andrzejgrzyb.eu/norwegia-czlonkiem-eed-wybrano-nowe-wladze-rady-zarzadzajacej/

https://andrzejgrzyb.eu/europejski-fundusz-na-rzecz-demokracji-komisja-pe-pozytywnie-ocenila-2-lata-dzialalnosci-flagowej-polskiej-inicjatywy/

https://andrzejgrzyb.eu/europejski-fundusz-na-rzecz-demokracji-sprawozdanie-andrzeja-grzyba/

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?