Portal Gospodarczy: Co głosowanie nad reformą ETS oznacza dla Polski?

Lutowa sesja plenarna przyniosła zmiany w handlu emisjami. Jak nowe przepisy wpłyną na polski rynek? Andrzej Grzyb komentuje na łamach Portalu Gospodarczego w rozmowie z Dariuszem Ciepielą.

Dla Polski zapisy w przegłosowanej przez Parlament Europejski 15 lutego reformie systemu handlu emisjami nie są jednoznaczne.  – Zważywszy na to, że jest to pierwsze czytanie i dokument zostanie przekazany do dalszych negocjacji, to jako delegacja PO-PSL wstrzymaliśmy się od głosu – mówi wnp.pl Andrzej Grzyb, poseł do PE z PSL, współprzewodniczący polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

– Podczas głosowania udało się zmienić współczynnik redukcyjny z 2,4 proc. do 2,2 proc. rocznie. Na tym bardzo zależało polskiej delegacji. Udało się także usunąć wprowadzenie tzw. cła węglowego w sektorze cementowym i wapienniczym, czyli opłat nałożonych na importowane do UE produkty wytworzone przez te sektory, których wytworzenie wiąże się z wysoką emisją CO2. Tym samym wstrzymano zabranie darmowych uprawnień do emisji CO2 przemysłowi cementowemu – mówi Andrzej Grzyb, poseł do PE z PSL, współprzewodniczący polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

więcej:

http://http://energetyka.wnp.pl/andrzej-grzyb-psl-co-glosowanie-nad-reforma-ets-oznacza-dla-polski,292131_1_0_0.html

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?