Nagroda Sacharowa: “Raif Badawi miał odwagę powiedzieć ‘nie’ barbarzyństwu”

“Raif Badawi miał odwagę powiedzieć ‘nie’ barbarzyństwu. Dlatego został wychłostany” – powiedziała Ensaf Haidar, żona Raifa Badawiego, saudyjskiego blogera wyróżnionego Nagrodą im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2015. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 16 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu. Badawi został nagrodzony za walkę o wolność słowa i myśli w Arabii Saudyjskiej. Jego żona przebywa wraz z trojgiem dzieci na wygnaniu w Kanadzie.

 

“Raif Badawi to nie kryminalista, ale pisarz i wolnomyśliciel.”

“Arabscy wolnomyśliciele ukrywają swoje idee, by je rozpowszechnić” – mówiła Ensaf Haidar, cytując swojego męża. „Zgodnie z ideologią przyjętą w arabskich społeczeństwach wolne i oświecone myśli są postrzegane jako bluźnierstwo: każda wolna myśl jest przejawem dekadencji i odejścia od prawdziwej ścieżki”.

“Raif nie jest kryminalistą” – mówiła Haidar. „Jest pisarzem i wolnomyślicielem – to wszystko. Jego przestępstwem jest to, że jest głosem wolności w państwie, które nie akceptuje niczego innego poza jedną opinią i jedną myślą”.

“Jest jedynie muzułmańskim myślicielem, który odmówił przynależności do grupy podążającej za duchownymi, którzy żyją w innych czasach rządzeni przez niesprawiedliwe i tyrańskie prawa”.Haidar podziękowała Parlamentowi Europejskiemu za Nagrodę: “Przyznanie Nagrody im. Sacharowa Raifowi Badawiemu ma znaczenie historyczne. Panie Przewodniczący, to akt odwagi z Pana strony i wszystkich tych, którzy głosowali na Raifa”.

Symbol i inspiracja

“Badawi stał się symbolem i inspiracją dla tych, którzy walczą o prawa podstawowe w regionie i poza nim” – powiedział przewodniczący Schulz, otwierając uroczystość. „Pomimo wielkiego ryzyka, jako bloger dzielnie starał się wzmocnić wolność myśli i korzystał z prawa do swobodnej wypowiedzi, wypełniając próżnię spowodowaną brakiem wolności prasy w państwie”.

Schulz wezwał Jego Wysokość króla Arabii Saudyjskiej do natychmiastowego ułaskawienia blogera i bezwarunkowego uwolnienia go.

Przewodniczący wezwał władze saudyjskie do “położenia kresu systematycznej rozprawie z pokojową wypowiedzią”, odnosząc się do takich osób jak Waleed Abu al-Khair, Abdulkarim Al-Khodr, Ashraf Fayadh i Ali Mohammed al-Nimr. Przypomniał, że Arabia Saydjska została wybrana do Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych.

“Żaden terror, żaden nieludzki system karny nie zatrzymają nas w walce o prawa człowieka. Żadne argumenty związane z bezpieczeństwem, żadne porozumienia dotyczące broni czy pieniądze pochodzące z handlu ropą nie powstrzymają nas”.

Schulz przywitał również przedstawicieli pozostałych finalistów Nagrody – Marię-Alejandrę Aristeguieta-Alvarez reprezentująca demokratyczną opozycję w Wenezueli oraz Olgę Szorinę, dyrektor wykonawcza Fundacji Borysa Niemcowa na rzecz Wolności.

Cenzurowany. Uwięziony. Wychłostany. Ale nie zamknięto mu ust

Raif Badawi jest blogerem z Arabii Saudyjskiej, autorem strony internetowej Wolni Saudyjscy Liberałowie (ang. Free Saudi Liberals). Został aresztowany w 2012 roku i skazany na 10 lat więzienia, 1000 batów i dużą grzywnę za obrazę wartości islamu na swojej stronie internetowej, która promowała społeczną, polityczną i religijną debatę.

Pierwszą serię chłosty (50 batów) wymierzono na początku stycznia 2015 roku. Wykonanie reszty kary wstrzymano z powodu złego stanu zdrowia skazanego oraz na skutek licznych protestów międzynarodowych.

Raif Badawi nie jest pierwszym laureatem Nagrody, który nie mógł odebrać jej osobiście. Aung San Suu Kyi uhonorowana Nagrodą w 1990 roku mogła odebrać ją osobiście dopiero po 23 latach.

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?