Andrzej Grzyb w Polskim Radio

– Korzenie Europy są chrześcijańskie. To w Strasburgu, w Parlamencie Europejskim Jan Paweł II powiedział, jeszcze zanim sprawa obecności w Unii została sfinalizowana, że Europa powinna oddychać dwoma płucami, zachodnim i wschodnim, że potrzebne jest jej otwarcie dla takich krajów jak Polska. W tym sensie PSL pilnuje tego testamentu – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Andrzej Grzyb z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Złożenie poprawki o zmianę w konstytucji, wpisanie członkostwa w UE do polskiej konstytucji – zapowiedział w sobotę podczas krajowej konwencji wyborczej PSL lider partii Władysław Kosiniak-Kamysz, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ludowcy zgłoszą projekt ustawy i będą zbierać pod nim podpisy. Dodał, że ci, którzy nie poprą tej poprawki będą chcieli wyprowadzenia Polski z UE tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja br.

Poseł PSL komentował słowa lidera partii – Ta propozycja to otwarcie pewnej debaty politycznej, o tym, jak wyobrażamy sobie Unię, a w niej Polskę, w przyszłości. Nie możemy bezkrytycznie zapisać, że każda forma obecności Polski we wspólnocie jest do zaakceptowania. W tym sensie ten postulat jest bardziej związany z wyborami do Europarlamentu, niż wszystkie kwestie światopoglądowe, które kampanię rozpoczęły. Jest kilka państw, które taki zapis w konstytucji mają.  – przypominał.

Koalicji Obywatelskiej podkreślał specyfikę tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. – Wybory europejski są w tym roku o tyle ważniejsze, że poprzedzają o piec miesięcy wybory do parlamentu krajowego i mogą być w związku z tym istotnym probierzem intencji głosujących. Współpraca w ramach Koalicji Europejskiej zakreślona jest na eurowybory, natomiast w wyborach krajowych możliwa będzie współpraca PSL w ramach koalicji podczas wyborów do Senatu, jednak, jak sądzę, każda z partii będzie chciała wystąpić pod własnym szyldem. Do jesiennych wyborów PSL pójdzie samodzielnie – prognozował gość audycji.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowytutaj

 

 

źródło: https://www.polskieradio.pl/5/1222/Artykul/2287600,Andrzej-Grzyb-proponujemy-debate-o-ksztalcie-UE?fbclid=IwAR1JBcAmClwwhNLFEU7bkPTCoL82crlEOq5SDxMXzWq5XEjj-qwG6cm3DuE

 

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?