Dwie dekady OHP

ohp_pleszew

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie świętowało XX-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez ks. bp. Edwarda Janiaka. Po nabożeństwie delegacje i goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca Jana Pawła II oraz przed pomnikiem „Chwała Artylerzystom”. Odsłonięto też tablicę przypominającą żołnierzy stacjonujących w pleszewskich koszarach, w których teraz mieści się OHP. Współpracujący od wielu lat z placówką Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, podkreślił w czasie jubileuszu, że dzięki Ochotniczym Hufcom Pracy Polska jest krajem, w którym brak wykształcenia podstawowego ma zaledwie 9% mieszkańców. Średnia europejska to 15%. 

20 lat temu, kiedy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie powstawało, budziło wiele obaw. Pytano czy placówka i kształcący się w niej młodzi ludzie nie wpłyną źle na mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych. Przez 20 lat podopieczni OHP są akceptowani a pleszewianie doceniają różnorodność działań podejmowanych w ośrodku, które nie ograniczają się tylko do nauki.

Kształci się u nas młodzież, która z różnych względów pogubiła się w życiu, która ze względu na sytuacje rodzinną nie miała warunków do nauki. Tutaj może zdobyć wykształcenie i zawód. Do tego wielu naszych wychowanków chętnie i twórczo uczestniczy w zajęciach dodatkowych – powiedział Krystian Piasecki, komendant OHP w Pleszewie.

Do Pleszewa przyjeżdża młodzież z 7 województw. Obecnie kształci się tu 220 osób w tym 150 mieszka w bursie, która funkcjonuje przy OHP. Każdego roku edukację kończy ok. 100 osób.

– Kształcimy w wielu kierunkach. Nasza młodzież zdobywa wykształcenie jako stolarz, fryzjer, murarz – tynkarz, cukiernik, kucharz ale i ogrodnik, krawiec, tapicer, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Praktyki odbywają w firmach na terenie Pleszewa oraz ościennych powiatów – dodała Wiesława Wawrowska z OHP w Pleszewie.

Teren, na którym działa OHP w Pleszewie, przez lata służył jako koszary. Dlatego z okazji jubileuszu odsłonięto tablicę upamiętniającą stacjonujących tu żołnierzy.

– Powstańcom Wielkopolskim, a następnie 12 Pułkowi Strzelców Wielkopolskich i 70 Pułkowi Piechoty: 1919 – 1939
– 12 Pułkowi Piechoty:1945- 1951
– 156 i 20 Pułkowi Artylerii Przeciwpancernej: 1951 – 1993

“Na chwałę Tym co służyli, w dowód uznania Tym co służą, … byśmy pamiętali” – wygrawerowano na tablicy.

Po odsłonięciu odbył się apel poległych i rozległa się salwa honorowa.

W czasie uroczystości wręczono też medale dla osób, które od lat współpracują i wspomagają OHP w Pleszewie. Jedną z takich osób jest Andrzej Grzyb. Poseł do Parlamentu Europejskiego, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że dzięki Ochotniczym Hufcom Pracy, które działają w Polsce, brak wykształcenia podstawowego w naszym kraju ma zaledwie 9% mieszkańców.

W Europie ta średnia wynosi 15% młodzieży. My mamy takie instytucje jak OHP, które pozwalają na zdobycie kwalifikacji zawodowych i umiejętności zawodowych. Myślę, że te obawy, które były 20 lat temu, kiedy powstawał ten ośrodek, okazały się niespełnione. Okazało się, że ten ośrodek spełnia swoje funkcje i myślę, że w nowej perspektywie unijnej OHP będą również finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. To  instytucje, które nie tylko  w sposób efektywny, ale i zgodny z zasadami wykorzystują środki unijne – chwalił działalność Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Medale i podziękowania trafiły też m.in. do Piotra Walkowskiego i Wojciecha Ziemniaka, posłów RP, Andżeliki Możdżanowskiej, senator RP, Krzysztofa Grabowskiego, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Mariana Adamka, burmistrza Pleszewa oraz Michała Karalusa, starosty pleszewskiego.

Medale otrzymali też nauczyciele i wychowawcy pracujący w OHP.

Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania oraz 16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.

 

A. Walczak

 

GALERIA FOTOGRAFII

 

pleszew_OHP“Polska ma jedynie 9% takiej młodzieży, która nie zdobywa podstawowego wykształcenia i ma do tego takie instytucje jak OHP, które pozwalają na zdobycie kwalifikacji zawodowych” – powiedział Radiu Centrum europoseł Andrzej Grzyb: Myślę, że te obawy, które były 20 lat temu, kiedy powstawał ten ośrodek okazały się bezzasadne.

Czytaj cały tekst: http://www.rc.fm/polityczne/dwie-dekady-ohp.html

Źródło: Radio Centrum

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?