Młodzi-innowacyjni

Już po raz kolejny Związek Młodzieży Wiejskiej oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie zostały organizatorami ogólnopolskiego konkursu „Innowacyjny Młody Rolnik 2014”. Konkurs był kierowany do młodych rolników do 40 roku życia, którzy korzystając z funduszy europejskich zrealizowali w swoim gospodarstwie (o powierzchnie nie przekraczającej 300 ha) inwestycję poprawiającą  konkurencyjność swojego gospodarstwa. W tym roku pierwszą nagrodę w  otrzymał Krzysztof Wanga z Wielkopolski, który prowadzi gospodarstwo nastawione na produkcję warzyw. [GALERIA FOTOGRAFII]

Podczas Europejskiego Dnia Młodego Rolnika minister Kalemba powiedział, że spotkanie z młodzieżą to spotkanie z przyszłością polskiego i europejskiego rolnictwa.

– Priorytetem tych spotkań jest innowacyjność, to znaczy, że młodzież prawidłowo odczytuje znaki czasu. Dobrze, że młodzi rolnicy spotykają się w wymiarze europejskim. Polska wieś pod względem udziału młodych ludzi plasuje się w Unii Europejskiej na wysokiej pozycji i jest to bardzo optymistyczne dla przyszłości tego sektora gospodarki w naszym kraju – zauważył minister. Zwrócił się także do uczestników spotkania o włączenie w proces konsultacji II projektu PROW 2014 – 2020. Poinformował również, że zapadły już decyzje o przesunięciu środków w ramach PROW 2007 – 2013 na działanie skierowana właśnie do młodych.

– Czekamy jeszcze na odpowiedź z Komisji Europejskiej i uruchomimy nabór wniosków, który pozwoli na skorzystanie ze środków ok. 7 – 8 tys. młodych rolników. Przewidujemy wsparcie dla jednego gospodarstwa w wysokości 100 tys. zł. To już konkretna pomoc – zaznaczył szef resortu.

Oprócz Ministra Stanisława Kalemby w spotkaniu udział wzięli: Wiceminister Rolnictwa Zofia Szalczyk, Poseł do PE Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Prezes MTP Andrzej Byrt, Dariusz Suszyński  – Prezes Zarządu Krajowego ZMW, Karol Mac – Prezes ZMW w Wielkopolsce oraz samorządowcy i przedstawiciele instytucji zwianych z rolnictwem.

O Polagra Premiery w Poznaniu:

http://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/1038522,Polagra-Premiery-2014-Innowacyjni-rolnicy-dostana-wsparcie

http://www.tvn24.pl/poznan,43/najlepszy-kombajn-na-targach-milion-zlotych-nie-wystarczy,393817.html

http://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/1037495,500-nowosci-na-targach-Polagra-Premiery-2014

http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Polagra-Premiery

http://www.pacia.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=661:gigantyczne-maszyny-opanoway-pozna&catid=34:aktualnoci&Itemid=1

http://centrumpr.pl/artykul/polagra-premiery-targi-dobiegly-konca,54642.html

©2020 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?