Komisja środowiska PE za korzystnym kompromisem w sprawie emisji CO2

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego odrzuciła w dniu dzisiejszym sprzeciw grupy Zielonych wobec kompromisowej propozycji Komisji Europejskiej w sprawie listy gałęzi przemysłu narażonych na zjawisko tzw. ‘carbon leakage’ czyli ucieczki emisji węglowych.

Chodzi o udzielenie darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla dla tych gałęzi przemysłu, w których produkcja w UE mogłaby się stać nieopłacalna. W przypadku braku takiego mechanizmu, znaczna część przedsiębiorstw np. reprezentujących przemysł wapienniczy czy cementowy w Polsce nie wytrzymałaby konkurencji spoza UE, lub też zostałaby zmuszona do przeniesienia produkcji (‘carbon leakage’).

– To dobra decyzja komisji środowiska. Poza skutkami ekonomicznymi, występowanie zjawiska ‘carbon leakage’ miałoby również negatywny wpływ na środowisko naturalne – poza UE najczęściej bowiem obowiązują niższe standardy ochrony środowiska. Dlatego też ważne są ułatwienia dla przedsiębiorstw, które mimo wszystko inwestują i tworzą miejsca pracy w UE – powiedział po głosowaniu europoseł PSL Andrzej Grzyb członek komisji środowiska.

– Lista przedstawiona przez KE we właściwy sposób odpowiada na potrzeby przedsiębiorstw i jest również popierana przez rząd RP – dodał europoseł.

Źródło: http://www.eppgroup.eu – Europosłowie ZA- -kompromisem w sprawie emisji CO2

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?