Noworocznie w Starostwie Powiatowym w Kaliszu

Muzycznym akcentem rozpoczęło się Noworoczne spotkanie powiatu kaliskiego. Od 17 lat, na początku stycznia, samorządowcy i przedstawiciele kultury, sportu oraz biznesu przybywają do Starostwa Powiatowego w Kaliszu by podsumować rok i życzyć sobie obfitości, w tym, który dopiero raczkuje.

 

Spotkanie rozpoczął koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Doroty Wróblewskiej i Lechosława Nowaka ze studia Happy Singers, którym towarzyszył kwartet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej. Po artystach na scenę wkroczył Krzysztof Nosal, starosta kaliski, który przypomniał, że miniony rok to wiele duchowych przeżyć.

– Jednym z nich była 1050. rocznica Chrztu Polski, którą uczciliśmy specjalną, pierwszą w Wielkopolsce, Sesją Rady Powiatu Kaliskiego połączoną z konferencją naukową poświęconą początkom polskiej państwowości. Były Światowe Dni Młodzieży, które także do powiatu kaliskiego przyciągnęły pielgrzymów z całego świata. Jednak powiat to przede wszystkim część samorządu i tutaj skupione są wszystkie nasze działania. Udało się dokończyć remont tzw. skrzydła wschodniego, do którego niebawem zostaną przeniesione dwa wydziały. Najwięcej pracy i pieniędzy, ale też zadowolenia związanych jest z remontem dróg. W  ubiegłym roku, razem z gminami Ceków Kolonia i Lisków powiat przebudował 21-kilometrowy odcinek drogi a inwestycja kosztowała ponad 4,5 miliona złotych. Nadchodzące miesiące będą równie intensywne. Już niebawem ruszy przetarg na remont dróg biegnących przez gminy Szczytniki i Opatówek i ta inwestycja również będzie robiona w partnerstwie.

Obecny wśród gości Andrzej Grzyb, życzył samorządowcom dalszej owocnej współpracy, ale też podkreślił fakt, że początek roku to dla powiatu kaliskiego duża zmiana.  – Chciałbym po pierwsze podziękować gospodarzom za zaproszenie na to kolejne noworoczne spotkanie. Ono ma zawsze miłą, serdeczną atmosferę. Pod drugie chciałbym zauważyć, że dokonały się pewne zmiany. Ponieważ jest liczne grono samorządowców, to w tym gronie, po raz pierwszy, mamy burmistrza Opatówka. Gratulacje dla całego miasta, gminy Opatówek i mieszkańców za podniesienie rangi gminy do rangi miasta.

O ważnym wydarzeniu, które miało miejsce w ubiegłym roku przypomniał Krzysztof Grabowski. Wicemarszałek województwa wielkopolskiego mówił o Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynkach, które odbyły się w Liskowie i nawiązywały do dwóch wielkich wystaw, których inicjatorem był ks. Wacław Bliziński, duchowny, modernizator wsi i wizjoner związany z Ruchem Ludowym. – Według oceny wielu osób były to najlepsze dożynki wojewódzkie w dotychczasowej historii Wielkopolski. Miejmy nadzieję, że za sto lat, nasi potomkowie też będą chcieli nas naśladować.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do Starostwa byli także ks. bp. Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej, parlamentarzyści obecnej kadencji; Andżelika Możdżanowska, Wojciech Ziemiak i Piotr Kaleta oraz poprzedniej: Józef Racki i Leszek Aleksadnrzak oraz przedstawiciele władz województwa: Krzysztof Grabowski, wicemarszałek i radny Sejmiku Jan Grzesiek i władz miasta: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza i wiceprezydent odpowiedzialna za inwestycje Barbara Gmerek, wójtowie i burmistrzowi gmin powiatu kaliskiego i gmin z powiatów sąsiadujących z powiatem kaliskim a także przedstawiciele jednostek działających na terenie miasta i powiatu.

 

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?