W Katowicach premier Kopacz i politycy największej partii w Parlamencie Europejskim

W Katowicach Grupa Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji w Parlamencie Europejskim – organizuje posiedzenie Biura, czyli organu odpowiedzialnego za strategiczne i polityczne decyzje Grupy. Podczas spotkania wypracowywany będzie kształt dwóch ważnych dokumentów politycznych. Pierwszy poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu UE jest priorytetowy dla Śląska. Drugi jest istotnych dla wszystkich, bo dotyczy europejskiej polityki obrony.

Gościem spotkania będzie Premier RP Ewa Kopacz, która w czwartek o godz. 11.00 wygłosi specjalne przemówienie.

Gospodarzami posiedzenia w imieniu Polskiej Delegacji w Grupie EPL są posłowie: Jan Olbrycht, przewodniczący delegacji oraz Andrzej Grzyb, współprzewodniczący delegacji.

Autorem i koordynatorem prac nad oboma dokumentami jest wiceprzewodniczący Grupy EPL ds. zagranicznych, Jacek Saryusz-Wolski. W posiedzeniu wezmą udział m.in. członkowie prezydium Grupy EPL, przewodniczący Grupy Manfred Weber, wice-przewodnicząca Françoise Grossetête oraz przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Jerzy Buzek. Wśród uczestników spotkania będą również przedstawiciele rządu RP, eksperci z dziedziny energetyki i obronności oraz ponad 50 eurodeputowanych z 15 państw członkowskich.

– Jest niezwykle ważne, że w tak trudnych momentach, jeśli chodzi o politykę energetyczną i politykę obrony, strategiczne rozmowy europejskiej chadecji odbywają się w Polsce i na Śląsku – najbardziej uprzemysłowionym i kluczowym regionie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział Jan Olbrycht.

– Wojna na Ukrainie i neoimperialna polityka Rosji, obnażyły niedostatki unijnej polityki obrony oraz bezpieczeństwa energetycznego. Zdolność wyprzedzającego zapobiegania wojnie i agresji oraz wyrwanie się spod dominacji jednego dostawcy energii i zwiększenie odporności na geopolityczne zagrożenia, jest dzisiaj koniecznością i kwestią strategicznego bezpieczeństwa Unii – powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Dodał, że “deklaracjami i polityką życzeniową nie zapewnimy UE bezpieczeństwa i prawdziwego potencjału obrony, gdy za jej progiem toczy się wojna. Potrzebujemy rzeczywistych rozwiązań, woli politycznej, mechanizmów służących zwiększeniu środków finansowych na obronę, a nie jazdy na gapę, i o tym będziemy w Katowicach rozmawiać. GR(“wstawReklame”,”srodek1″); Takie propozycje znajdą się w strategicznych dokumentach Grupy Europejskiej Partii Ludowej” – ocenił. – To znamienne, że stanowisko Europejskiej Partii Ludowej dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i polityki obronnej jest wypracowywane właśnie w Polsce – w kraju, dla którego te kwestie są niezmiernie ważne. Świadczy to również o tym, że w sytuacji kryzysowej europejscy politycy docenili nasz wieloletni wkład w debatę w tych tematach” – powiedział poseł Andrzej Grzyb.

źródło: Agata Pustułka – Dziennik Zachodni
Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/6562781,w-katowicach-premier-kopacz-i-politycy-najwiekszej-partii-w-parlamencie-europejskim,2,id,t,sa.html

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?