Wracają sądy – głos w mediach

“Rząd naprawił błąd i do Obornik powraca sąd”.

Ziemia_Obornicka Gdy tylko rządowi Platformy Obywatelskiej udało się decyzją ministra Gowina zlikwidować w Obornikach sąd rejonowy przekształcając go w wydział zamiejscowy jednostki w Szamotułach, lokalni działacze PSL jako pierwsi przystąpili do przeciwdziałania protestując przeciw tej likwidacji.

Oborniccy ludowcy byli zdania, że nie ma mocnych samorządów bez wsparcia instytucjonalnego. – Skutkiem reorganizacji będzie znaczne osłabienie naszego powiatu, bowiem nastąpi oddanie istotnych kompetencji innym miastom – powiedział wówczas Krzysztof Paszyk. W sprawie przywrócenia sądu Obornikom interweniował Europoseł Andrzej Grzyb i wielu innych parlamentarzystów ze znaku zielonej koniczynki. Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego spotkali się z prezydentem Bronisławem Komorowskim z prośbą o złożenie podpisu pod obywatelską ustawą przywracającą sądy rejonowe a prezydent obiecał im wówczas przygotować własny projekt ustawy, który ma być kompromisem przywracającym część sądów. W Wielkopolsce zebrano najwięcej podpisów pod inicjatywą obywatelską  sprzeciwiającą się planom likwidacji polskich sądów. Na 150 tysięcy  podpisów, Wielkopolanie złożyli ich 15 tysięcy w tym dużą część mieszkańcy gminy Oborniki. – Inicjatywa obywatelska, powinna być w niedługim czasie przeprowadzona przez Sejm – stwierdził Andrzej Grzyb dodając – nie ma w tej chwili zwyczaju, aby inicjatywa obywatelska była przetrzymywana w “zamrażarce”, to jest najważniejszy czynnik, który będzie decydował o tym, jak ostatecznie się ta sprawa rozwiąże. Jestem pełen nadziei, że wszystkie sądy powiatowe pozostaną – zaznaczył Europoseł w rozmowie z prasą.
Wreszcie działaniem wielu osób dobrej woli zapadła decyzja o przywróceniu nieomal wszystkich zlikwidowanych wcześniej sądów. Rząd Platformy naprawił swój błąd, a przybyły w ubiegły piątek do Obornik poseł Jakub Rutnicki mógł zakomunikować podczas Toastu Noworocznego: – Jest to wasza zasługa i wiem ile to pracy kosztowało. Myślę, że w lipcu sąd rejonowy w Obornikach zacznie znów działać.

 

źródło: tygodnik ZIEMIA OBORNICKA

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?