W 60-tą rocznicę Traktatów Rzymskich – Piknik Europejski w Kaliszu

„Traktaty rzymskie” były tematem przewodnim VII edycji Pikniku Europejskiego, który organizuje III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Spotkanie swym patronatem objęli Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, który jednocześnie ufundował nagrodę główną – wyjazd do Brukseli i Grzegorz Sapiński, prezydent Miasta Kalisza. Wielkim wsparciem w organizacji całego przedsięwzięcia było Europe Direct, reprezentowane przez Monikę Migaj. W spotkaniu wziął udział również Pan Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu.

 

Piknik został przygotowany przez Szkolny Klub Europejski „Młoda Europa”. Do rywalizacji konkursowej zgłosiło się 6 szkół gimnazjalnych. Konkurencja indywidualna wyłoniła zwycięzcę nagrody głównej. Został nim Aleks Pietrzak reprezentujący Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu. Zaproszenie do Brukseli odebrał osobiście z rąk posła Andrzeja Grzyba, który od początku patronuje konkursowi. Odpowiednio laureatem II miejsca został Jan Szatkowski z Gimnazjum Nr 10 w Kaliszu, a III miejsca Kamil Janiak z Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu. Na podstawie wyników testowych  wyłonione zostały trzy szkoły z najwyższą punktacją. I tak do rywalizacji drużynowej zakwalifikowały się: Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu, Gimnazjum Nr 10 w Kaliszu i Publiczne Gimnazjum w Godzieszach Wielkich.  Konkurencje drużynowe zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum Nr 10 w Kaliszu, II miejsce zajęło Publiczne Gimnazjum z Godzieszy, a III miejsce Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu.

W przerwie członkowie Klubu Europejskiego zaprosili uczestników na europejskie śniadanie, które osobiście przygotowali. Dla uczestników zmagań i ich opiekunów oraz zaproszonych gości wystąpili artyści z “Kopernika”. Najpierw w swym popisowym repertuarze nagradzany na wielu krajowych festiwalach szkolny chór. Był też równie uhonorowany i oklaskiwany w wielu miastach spektakl “Homo viator” koła teatralnego “Niby nic”.

Kończąc tegoroczny Piknik Europejski, dyrektor Anna Narewska, pogratulowała laureatom i zaprosiła szkoły do kolejnej edycji  europejskiego spotkania.

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?