Silny głos polskich europosłów w pracach legislacyjnych PE

Andrzej Grzyb będzie kontynuował swoją pracę na rzecz praw człowieka. Wielkopolski deputowany został wybrany na koordynatora Grupy EPP w podkomisji praw człowieka PE na drugą część  kadencji. Pierwszy raz funkcję objął w 2014r. W trakcie środowego głosowania pięciu polskim posłom, z największej frakcji w Parlamencie Europejskim, powierzono rolę koordynatorów i wicekoordynatorów komisji parlamentarnych, utrzymując silną reprezentację  delegacji PO-PSL w pracach legislacyjnych Parlamentu Europejskiego.

Ponowny wybór posła Andrzeja Grzyba na koordynatora Grupy EPL w DROI to pokazanie silnej pozycji polskich posłów, ale też docenienie dotychczasowej pracy deputowanego na rzecz przestrzegania praw ludzi w najodleglejszych zakątkach świata lub zupełnie blisko, gdzie nadal są łamane. Tym bardziej w obliczu wydarzeń ostatnich kilkunastu miesięcy, które pokazały, że bezpieczeństwo ludzi i pokój nie są dane nam na zawsze. – Wiele razy mieliśmy do czynienia z trudnymi momentami, ale nasza wspólna walka o prawa człowieka przyniosła wyniki. Grupa EPL uruchomiła wiele inicjatyw pomocnych w rozwiązywaniu istotnych naruszeń praw człowieka na całym świecie, koncentrując się między innymi na obywatelach obszaru europejskiej polityki sąsiedztwa, koncentrując się na wchodzie i południu – przypomniał Andrzej Grzyb w liście do posłów.

 

Poseł Andrzej Grzyb dodał też, że w ramach Partnerstwa Wschodniego Unia Europejska zintensyfikowała wysiłki monitorowania sytuacji na Ukrainie, m.in. na Krymie. Trzy razy, w ramach DROI i Grupy Roboczej EPL, został zorganizowany szczyt Rzeczników, których tematem było  Wschodnie Sąsiedztwo i Rozszerzenia a w 2016 został poświęcony roli krajowych instytucji praw człowieka w egzekwowaniu przestrzegania przepisów oraz promowanie poszanowania praw obywatelskich poprzez wymianę dobrych praktyk. Pierwszy raz wzięli w nim udział rzecznicy państw bałkańskich. – W regionie MENA walczyliśmy między innymi o ochronę swobód religijnych i coraz bardziej zagrożonego życia mniejszości religijnych i etnicznych, w tym obecnie najbardziej prześladowanych mniejszości chrześcijańskich – dodał Andrzej Grzyb. – Nie ulega wątpliwości, że osoby winne ludobójstwa powinny za nie odpowiedzieć. Chrześcijanie zostali zdefiniowani jako najbardziej prześladowana i zastraszana grupa religijna na całym świecie. Wolność myśli, sumienia, religii i przekonań muszą być szanowane i przestrzegane przez międzyreligijny i międzykulturowy dialog.

 

Działania Podkomisji Praw Człowieka sięgają znacznie dalej. Unia Europejska w ramach swojej pracy na rzecz ich przestrzegania stara się patrzeć daleko poza swoje najbliższe sąsiedztwo. Stąd zainteresowanie pogarszająca się sytuacją w zakresie praw człowieka w krajach Ameryki Łacińskiej nie pozostają niezauważone. Dzięki  Guillermo Farinasowi, laureatowi Nagrody Sacharowa w 2010 DROI zajęła się sytuacją więźniów politycznych na Kubie a EPL nalegał na wyjaśnienie przepisów dotyczących praw człowieka w ramach obecnej  umowy o współpracy i partnerstwie Kuba – UE. W orbicie zainteresowań Podkomisji pozostawała niepokojąca sytuacja w zakresie stosowania zasad demokratycznych i praw człowieka, a także sytuacji społeczno – gospodarczej ze względu na rosnącą niestabilność polityczną i społeczną w Wenezueli. Rząd Wenezueli został wezwany do udzielenia pełnej wolności dla więźniów politycznych i poszanowania wolności słowa.

 

Silne wsparcie demokracji jest jednym z narzędzi EPP wykorzystywanym do zwiększenia praw człowieka, w krajach, w których nadal stosowane są represje w stosunku do obywateli mających inne poglądy polityczne czy religijne.  Ściśle powiązany z działalnością DROI oraz Grupę Koordynacyjną (DEG) wspierającą demokratyczne wybory, jest Europejski Funduszu na rzecz Demokracji (EED) – zawiązany z polskiej inicjatywy. – Otwarta przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego, wolności słowa, zgromadzeń i zrzeszania się oraz poszanowaniem praworządności są postrzegane jako kluczowe elementy uczciwych i demokratycznych wyborów – zaznaczył Andrzej Grzyb i gotowy do dalszej pracy dodał. –  Jest jeszcze dużo pracy przed nami w dziedzinie praw człowieka. Głęboko wierzę, że razem, krok po kroku, możemy osiągnąć  cel i sprawić, że prawa człowieka będą zapewnione wszystkim mieszkańcom naszego globu.

Nowym koordynatorem w Komisji Rozwoju został Bogdan Wenta. Poseł Andrzej Grzyb pokieruje pracami Podkomisji Praw Człowieka. Poseł będzie kontynuował koordynację prac największej frakcji w PE w zakresie praw człowieka zapoczątkowaną w 2014r.
Poseł Róża Thun została ponownie wybrana wice-koordynatorką  Komisji Handlu Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, a posłowie Jan Olbrycht i Jarosław Wałęsa ponownie będą koordynować prace Grupy EPL odpowiednio w Komisji Budżetowej i Komisji Petycji.

Koordynator jest rzecznikiem frakcji politycznej w swojej komisji. Obowiązki koordynatorów i wice-koordynatorów w komisjach polegają na:

  • przygotowaniu i koordynowaniu stanowiska posłów Grupy EPL w komisji;
  • rozdzielaniu zadań wśród posłów grupy, w tym wyznaczanie sprawozdawców;
  • reprezentowaniu Grupy EPL na posiedzeniach koordynatorów komisji, podczas których podejmuje się decyzje o rozdziale sprawozdań, o porządku dziennym komisji oraz omawia problemy polityczne przed pełną dyskusją na posiedzeniu komisji;
  • dbaniu o dyscyplinę w głosowaniu;
  • współpracy z koordynatorami z innych grup politycznych w celu omówienia głosowań w komisji, głosowań plenarnych oraz ewentualnych poprawek.

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?