Embargo Rosji na polską wieprzowinę. Stanowczy krok Komisji Europejskiej

– W przypadku afrykańskiego pomoru świń naruszenie praw polskich producentów jest równocześnie naruszeniem umowy handlowej z UE, a Komisja Europejska zamierza skierować sprawę do Światowej Organizacji Handlu – poinformował w rozmowie z Onetem Andrzej Grzyb. Eurodeputowany PSL, który podjął działania po nałożeniu embarga na polską wieprzowinę przez Rosję, podkreśla, że “musimy zawsze, kiedy to możliwe, wykorzystywać synergię interesów krajowych i unijnych”.

Andrzej Grzyb w rozmowie z Onetem ostrzega, że interesy gospodarcze Polski już cierpią w związku z kryzysem ukraińskim. Eurodeputowany PSL zaznacza, że najbardziej dotyczy to sektora rolniczego. – Rosja wprowadziła już embargo na wieprzowinę, mamy nadzieję, że uda nam się powstrzymać wprowadzenie embarga na polskie jabłka. Konflikt z Rosją już trwa – w formie otwartej toczy się on na terytorium Ukrainy, ale w wymiarze gospodarczym jest to również konflikt z Unią Europejską – ocenił polityk.

Europoseł, reagując na embargo nałożone przez Rosję, przedstawił tę sprawę Komisji Europejskiej. W odpowiedzi komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg napisał, że Komisja “poprosiła państwa członkowskie o powstrzymanie się od negocjacji dwustronnych lub ustaleń z Rosją w tej sprawie, ponieważ mogłoby to zaszkodzić staraniom na rzecz zniesienia zakazu na poziomie UE”.

“Mimo niezadowalających jak dotąd wyników negocjacji Komisja utrzymuje kontakty z władzami rosyjskimi i dokłada dalszych starań w celu osiągnięcia porozumienia. Biorąc jednak pod uwagę powagę tego oczywistego naruszenia zasad międzynarodowych, Komisja rozpoczęła procedurę prowadzącą do wszczęcia postępowania w zakresie rozstrzygania sporów w ramach WTO” – napisał Borg w komunikacie. (…)

                                                                                                                                                    PRZEMYSŁAW HENZEL | ONET

Czytaj całość na: http://m.onet.pl/wiadomosci

źródło: www.m.onet.pl

 

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?