Wyzwania współczesności – po kongresie EPL w Madrycie

Migracja, wzrost gospodarczy czy rynek pracy – to główne tematy Kongresu Europejskiej Partii Ludowej, który odbył się w Madrycie. Delegacji Polskiego Stronnictwa Ludowego przewodniczył euro deputowany Andrzej Grzyb. W obradach  największa i najbardziej wpływowej partii politycznej w Parlamencie Europejskim (należą do niej PSL i PO) wzięli udział szefowie państw i rządów należących do politycznej rodziny EPL oraz krajów stowarzyszonych, przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, komisarze oraz liczni politycy z całej Europy.

 

Uczestnicy Kongresu debatowali m.in. na temat dobrobytu w UE, pobudzaniu wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. Jednym z głównych tematów obrad był też kryzys migracyjny. Delegaci zaktualizowali w Madrycie statut, przyjęli dokument programowy “Chronić Unię i promować nasze wartości” oraz szereg rezolucji m.in. na temat migracji, umowy handlowej UE-USA czy rynku cyfrowego.

Wybrano także nowe władze EPL – przewodniczącego, sekretarza generalnego, skarbnika i 10 wice-przewodniczących. Na czele EPL stanął ponownie Joseph Daul, sekretarzem EPL wybrano Antonio Lopez-Isturiz a jednym z wice-przewodniczących, już po raz trzeci, wybrany został kandydat PO Jacek Saryusz-Wolski. Europoseł  PO sprawuje także funkcję  wiceprzewodniczącego frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, gdzie odpowiada za sprawy zagraniczne.

Europejska Partia Ludowa zrzesza 75 partii członkowskich z 40 krajów. Ma również największą reprezentację w Parlamencie Europejskim – liczącą 217 europosłów Grupę Europejskiej Partii Ludowej. Do stolicy Hiszpanii zjechało się w tym tygodniu na Kongres EPL 750 delegatów z partii członkowskich EPL i z nią stowarzyszonych, w tym 8 szefów państw i rządów UE i 7 spoza UE, ponad 500 dziennikarzy i 1200 gości.

 

Źródło: eppgroup.eu

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?