Kongres Europejskiej Partii Ludowej – Daul przewodniczącym, Juncker twarzą kampanii.
W dniach 6-7 marca 2014 w Dublinie odbył się kongres Europejskiej Partii Ludowej. Najważniejsi politycy europejscy rozmawiali o sposobach wyjścia z kryzysu, dużo miejsca poświęcili również sytuacji na Ukrainie. Wśród delegatów Polskiego Stronnictwa Ludowego znaleźli się minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.
W pierwszym dniu Kongresu delegaci wybierali następcę zmarłego w ubiegłym roku przewodniczącego EPL, wielokrotnego premiera Belgii, Wilfrieda Martensa. Wybrany został Joseph Daul, obecny przewodniczący Grupy EPL w Parlamencie Europejskim. W dniu tym również przemawiali liderzy partii wchodzących w skład EPL i będący w swoich krajach w opozycji. Największą uwagę przykuły jednak przemówienia Witalija Kliczki i Julii Tymoszenko – ikon ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Witalij Kliczko podkreślił, że przed Ukrainą stoją wielkie wyzwania, i że Ukraina musi również przejść proces reform, jaki przeszły sąsiednie państwa takie jak Polska, Czechy, Węgry, czy kraje bałtyckie. Należały one kiedyś do bloku wschodniego, a dzisiaj są członkami UE.
Drugi dzień Kongresu był poświęcony wyborowi głównego kandydata EPL na stanowisko przyszłego szefa Komisji Europejskiej. Kandydatem tym, który również zostanie ogólnoeuropejską twarzą kampanii wyborczej EPL został wybrany były wieloletni premier Luksemburga Jean Claude Juncker. Otrzymał on 382 głosy delegatów. Jego konkurent, komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier uzyskał 245 głosów.
W dniu tym również przemawiali europejscy przywódcy, wśród nich Antonis Samaras, premier Grecji, przewodniczącej obecnie w Radzie UE, gospodarz spotkania, premier Irlandii Enda Kenny, kanclerz Angela Merkel i premier Donald Tusk. Swoje wystąpienie poświęcił on potrzebie rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Przemawiający po nich przewodniczący KE Jose Manuel Barroso podkreślił drogę, którą UE przeszła w ostatnich latach, od czasu gdy wieszczono rozpad strefy Euro czy dezintegrację całej Unii. „Dzisiaj strefa Euro jest uznawana za oazę spokoju”, powiedział. Według niego ta zmiana była możliwa dzięki rządom premierów pochodzących z EPL, prowadzących rozsądną politykę i przeprowadzających w swoich krajach trudne reformy.
Specjalnym gościem drugiego dnia Kongresu był Bono, pochodzący z Irlandii lider grupy U2, od wielu lat zaangażowany społecznie i politycznie. W swoim wystąpieniu apelował do przywódców UE o to by skupiając się na kwestiach politycznych i gospodarczych nie zapominali o człowieku i o uczuciach. Za ważny sukces ostatnich lat uznał walkę UE z korupcją. „Traktaty są ważne, ale nas nie definiują – potrzebna jest nam również europejska dusza”, powiedział.