Elementem konferencji była debata polityków pt. „Europarlamentarzysta w sieci – cele, środki efekty”. Uczestniczyli w niej Andrzej Grzyb (PSL), Marek Migalski (PRJG), Marek Siwiec (EPTR) oraz Róża Thun (PO). Moderatorem był dr Olgierd Annusewicz.

Pierwsze pytanie postawione dyskutantom przez prowadzącego dotyczyło przyczyn założenia przez nich swoich pierwszych kont w serwisach społecznościowych.

Róża Thun przyznała, że szukała narzędzia do komunikacji zarówno ze swoimi licznymi znajomymi, jak i kontaktującymi się z nią nieznajomi. W związku z tym postanowiła wykorzystać media społecznościowe. W przekonaniu europosłanki dają one możliwość szybkiego zapoznania się z opiniami wielu ludzi, jednocześnie pozwalając na informowanie wyborców o swoich działaniach. Jest to dla niej szczególnie istotne w kontekście spędzania dużej ilości czasu w Brukseli i oddalenia od okręgu wyborczego.

Andrzej Grzyb również zwrócił uwagę na duże możliwości komunikacyjne, które niosą ze sobą serwisy społecznościowe. Poseł PSL-u zgodził się z Różą Thun stwierdzając, że bardzo trudno jest pogodzić pracę w Parlamencie Europejskim z obecnością w polskich mediach i kontaktem z wyborcami z okręgu. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zdaniem eurodeputowanego Twitter, który pozwala na bezpośrednią i bardzo szybką komunikację z wyborcami. (…)

Druga część debaty została poświęcona zawartości wpisów oraz tematów poruszanych przez polityków w mediach społecznościowych.
Europoseł Andrzej Grzyb zadeklarował, że w prowadzonych przez siebie profilach informuje o wydarzeniach, w których uczestniczy oraz o najbardziej interesujących go kwestiach. Podkreślił także, iż w swojej aktywności stara się unikać eksponowania jego sfery prywatnej. (…)

Trzecia część debaty dotyczyła właśnie wymiany poglądów przez polityków z Internautami. Dr Olgierd Annusewicz postawił przed uczestnikami pytanie o to, czy rozmawiają oni z użytkownikami serwisów społecznościowych nawet wtedy, gdy nie należą oni do grona ich politycznych sympatyków. (…)

Andrzej Grzyb zauważył, że już dzień po wyborach rozpoczyna się praca na rachunek całej kadencji. Social media są zaś jednym z instrumentów wykorzystywanych przez polityków, które nową jakość komunikacji z wyborcami. Polityk bez mediów społecznościowych w jego opinii bardzo dużo traci. Europoseł podkreślił zarazem, że pojawienie się w Internecie wiąże się także z ryzykiem wizerunkowym, którego należy być świadomym. (…)

Rozpoczynając kolejną część debaty, dr Olgierd Annusewicz zwrócił uwagę na zjawisko szerzenia się nienawiści w Internecie, które bardzo często połączone jest z dużą anonimowością użytkowników nie tylko na forach, ale również na Twitterze. Moderator postawił zatem uczestnikom pytanie o to, jak radzą sobie z przejawami agresji wobec siebie na portalach społecznościowych. (…) Andrzej Grzyb zaznaczył, że od kontaktu przez Internet znacznie bardziej ceni sobie spotkania na żywo. Pozwalają one na znacznie lepszą komunikację, ekspresję emocji, by w rezultacie często prowadzić do rozwiązania początkowego sporu i agresji. Polityk PSL-u zauważył, że taki efekt jest bardzo trudny do osiągnięcia w przypadku mediów społecznościowych. (…) Andrzej Grzyb zdradził, że umieszczane na jego oficjalnej stronie internetowej treści bardzo często tworzone są przez jego współpracowników i stażystów. W takich przypadkach są oni podpisani pod każdym tekstem. Teksty te są później publikowane na jego profilu na Facebooku. Polityk PSL-u zaznaczył jednak, że w swojej aktywności na Twitterze nie posiłkuje się już niczyją pomocą.

Materiał pochodzi ze strony http://oapuw.pl/relacja-z-konferencji-naukowej-pt-komunikacja-polityczna-w-internecie-11-04-2014/ gdzie dostępny jest w pełnej wersji.

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?