“Krym po aneksji” debata z udziałem Mustafa Dżemilewa i Andrzeja Grzyba

 „Krym po aneksji – cierń w sumieniu Europy”. Tematem debaty będzie sytuacja na Krymie – polityka Unii Europejskiej wobec Krymu, represje wobec Tatarów Krymskich, a także perspektywy na przyszłość.  Gościem honorowym spotkania w Galerii Zachęta będzie Mustafa Dżemilew, finalista tegorocznej nagrody im. Sacharowa. W rozmowie weźmie udział także poseł Andrzej Grzyb.

 

Mustafa Dżemilew jest liderem Tatarów Krymskich, byłym szefem Medżlisu (samorządu Tatarów krymskich), radzieckim dysydentem i wieloletnim więźniem politycznym, a obecnie deputowanym do Rady Najwyżej Ukrainy. Ponadto, w debacie wezmą udział: Andrzej Grzyb, członek podkomisji praw człowieka Parlamentu Europejskiego, Lenur Kerymov z Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka, Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Emil Kurbedinov, adwokat i obrońca praw człowieka na Krymie.

Debatę poprowadzi Barbara Włodarczyk, dziennikarka TVP.

W związku z przyznaniem tegorocznej Nagrody Sacharowa Nadii Murad i Lamiyi Aji Bashar, 10 grudnia o godz. 17.45 zapraszamy do kina Muranów w Warszawie, gdzie wyświetlony zostanie film dokumentalny A157. Obraz kurdyjskiego reżysera Behrouza Mehranipoora opowiada o losie trzech nastoletnich Jazydek, które mieszkają w obozie dla uchodźców na granicy iracko-tureckiej i były w niewoli ISIS. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu.

Debata odbędzie się 2 grudnia o 11:00 w Galerii Zachęta w Warszawie

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?