W Bukowcu Górnym zabrzmiała wielkopolska gwara

GALERIA FOTOGRAFII

22 uczestników wzięło udział w dziewiątek edycji Konkursu Mówimy Gwarą. Jurorzy wysłuchali 15 tekstów przedstawionych solo lub w duetach. Występom aktorów towarzyszyła kapela podwórkowa EKA z Gostynia. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy wystartowali w trzech a nie jak do tej pory dwóch kategoriach. Wielkopolskiej gwarze prezentowanej przez młodych mieszkańców naszego Województwa przysłuchiwały się tłumy osób kochających tradycję. Patronat nad Konkursem od lat obejmuje Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, który także jest fundatorem nagrody głównej – wyjazdu do Brukseli.    

 

Do Bukowca Górnego uczestnicy przyjechali ze wszystkich stron Wielkopolski – Stęszewa, Każmierza, Krobi, Święciechowy i Bukówca. Prezentowali teksty w gwarze wielkopolskiej  napisane przez Magdalenę Andrzejewską, Barbarę Bawer, Zofię Dragan, Mariana Bartkowiaka i Juliusza Kubla. Świetnym prezentacjom dzieci i młodzieży – wiek uczestników to 8 do `16 lat –  towarzyszyła kapela podwórkowa EKA z Gostynia.  Konkurs obejrzała rekordowa ilość widzów: bukówiecka sala wypełniona była do samego końca.

Po raz pierwszy w historii Konkursu uczestnicy startowali w trzech, a nie jak do tej pory, dwóch kategoriach:

„Stare Wróble” (co to nie dadzą się nabrać na plewy…). To ci, którzy wcześniej byli laureatami I, II, lub III miejsca w kategorii  „zaawansowani”.

„Szaranki” , czyli laureaci z poprzednich konkursów kategorii „debiuty” oraz kategorii „zaawansowani” (laureaci miejsc dalszych niż III).

Szczawiki” – debiutanci na Konkursie.

Wprowadzenie  trzech,  zamiast dwóch kategorii miało na celu skupienie w jednej kategorii („Stare wróble”) uczestników o bardzo wysokim poziomie wykonawczym, wielokrotnie zajmujących czołowe miejsca w Konkursie. Organizatorzy mają nadzieję, że stworzenie dodatkowej kategorii jeszcze bardziej  zmotywuje  zarówno  tych  „najlepszych  z najlepszych”,  jak i tych,  którzy niejako pozostawali  w ich cieniu.

 

Licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała kolejnych wykonawców, a gdy zaczęła się przerwa – nie narzekała na nudę. Domowe ciasta z kawiarenki szybko znikały, jak również kupony w konkursie, w którym zadaniem jest objaśnienie słów. W tym roku odważni musieli powiedzieć, co naczy: pochlumpać, pośrapany, obszmycić, gamzniynty,  jyngwa. Najwięcej problemów sprawiło słowo „gamzyniynty”, czyli zwiędły, oklapły, słaby. Piekna muzyką i spiewem zachwyciła EKA a DZIURA – jak zawsze rozśmieszyła widownię. Przed ogłoszeniem wyników odbyło się losowanie nagród publiczności.

 

W tym Konkursie ocenieni są wszyscy, a dzięki licznym sponsorom  wszyscy dostają nagrody. Jak co roku najbardziej pożądana jest wyjazd na trzydniową wycieczkę do Brukseli. Fundatorem tej na grody jest patron Konkursy, poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb. Zaproszenie do stolicy Belgii otrzymała Matylda Obiegała i to ona wraz z opiekunem wyjedzie pojedzie na wycieczkę.

 

Wśród gości byli wicestarosta powiatu leszczyńskiego Robert Kasperczak, sekretarz Gminy Włoszakowice Monika Klemenska, dyrektor WLGD Maciej Tomaszewski, prezes firmy Werner Kenkel  Halina Florek, sołtys Tadeusz Malepszy. Naukowcy z Pracowni Dialektologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, m.in. dr Justyna Perkowska i dr Błażej Osowski.

 

„Protokół z posiedzenia jury XIX Konkursu „Mówimy gwarą” z  29 marca 2015 r.

Jury XIX Konkursu „Mówimy gwarą” w składzie: Dominika Kubicka, Justyna Perkowska, Agnieszka Sobecka, Maria Rozwalka, Karolina Kowalczyk-Praiss oceniało biorących udział w konkursie w trzech kategoriach: „Stare Wróble” (w ostatnich dwóch latach byli laureatami I, II lub III miejsca w kategorii „Zaawansowani”), „Szaranki” (wszyscy laureaci z poprzednich konkursów w kategorii „Debiuty”  oraz laureaci miejsc dalszych niż III kategorii „Zaawansowani” ) oraz „Szczawiki” – debiutanci na Konkursie.

W kategorii Stare Wróble:

I miejsce w kategorii Stare Wróble i Nagroda Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba dla Matyldy Obiegały z Bukówca Górnego

II miejsce w kategorii Stare Wróble i Nagroda Prezesa Wielkopolskiej Lokalnej Grupy Działania „Kraina Lasów i Jezior” dla Jagny Knapp z Krobi

III miejsce dla Mikołaja Szkudlarka i Jakuba Poniżego z Bukówca Górnego

IV miesce  Alicji Drobnik  i Wiktorii Waligórskiej z Bukówca Górnego

W kategorii Szaranki:

I miejsce i Nagroda Kabaretu Dziura dla: Ignacego Pietruchy i Michała Sobczyńskiego  ze Święciechowy

II miejsce dla Marii Konczewicz z Krobi

III miejsce dla Sandry Marcinek z Bukówca Górnego

IV miejsce dla Katarzyny Józefiak ze Stęszewa i Wiktorii Kędziory ze Święciechowy

V miejsce dla Patrycji Śliwy, Gabrieli Wojciechowskiej  i Bartosza Sterny z Bukówca Górnego

W kategorii Szczawiki:

I miejsce i Nagroda Wójta Gminy Wloszakowice dla: Izabeli Karpowicz ze Święciechowy

II miejsce dla Nadii Szady z Bukówca Górnego i Weroniki Przybył z Krobi

III miejsce dla Karoliny Marcinek z Bukówca Górnego

IV miejsce dla Zofii Kornatowskiej z Kaźmierza, Maksymiliana Tulewicza ze Święciechowy
i Anny Szczeszek ze Stęszewa

Puchar przechodni jury postanowiło przyznać Zofii Kornatowskiej z Kaźmierza za sceniczność i grę aktorską.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe i cenne nagrody i dyplomy, ufundowane przez sponsorów. Jury podkreśliło wyrównany poziom uczestników oraz dużą liczbę debiutantów. Na podkreślenie zasługuje też fakt doskonałej organizacji imprezy, ciekawa oprawa oraz bardzo liczna publiczność, szerokie zainteresowanie mediów i środowisk naukowych.

Zobacz: Słownik gwary wielkopolskiej

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?