GALERIA FOTOGRAFII
Uczestnicy konkursu „Na najsmaczniejszą potrawę z grzyba” i wielkopolscy Supersołtysi wybrani w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego przez trzy dni gościli w Brukseli. Do Belgii przyjechali na zaproszenie Andrzeja Grzyba, posła do Parlamentu Europejskiego. Głównym punktem wizyty było zwiedzanie miejsca, w którym na co dzień pracuje wielkopolski deputowany z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak zawsze gospodarz zadbał również o możliwość poszerzenia wiedzy o historii i kulturze Belgii. Dlatego pięćdziesięcioosobowa grupa zwiedziła Brukselę, Brugię i Gandawę.
Trzy intensywne dni na długo pozostaną w pamięci uczestników wyprawy. Andrzej Grzyb zapraszając do Brukseli mieszkańców Wielkopolski zawsze pamięta by wycieczki obfitowały w wiele atrakcji a przede wszystkim poszerzały wiedzę jego gości o kraju, który odwiedzają. Dlatego już pierwszego dnia, tuż po przyjeździe, grupa miała możliwość zobaczenia stolicy Belgii. Teresa Wysokinska, przewodniczka, pokazała uczestnikom wyprawy Parc du Cinquantenaire, który powstał z okazji 50-lecia istnienia Belgii. Znajduje się w nim łuk triumfalny, Królewskie Muzeum Sztuki Użytkowej, starych samochodów i Królewskie Muzeum Wojska. Wycieczka miała też okazję zobaczyć zakończenie warty przed Pałacem Królewskim, który jest miejscem pracy Filipa I, obecnego króla Belgii, który pełni tę funkcję od lipca 2013 roku. W planie zwiedzania nie zabrakło gotyckiej Katedry św. Michała i św. Gudulii znajdującej się na wzgórzu Treurenberg. Wieczorem goście mogli zobaczyć Grand Place – czyli serce stolicy Belgii wpisane w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najintensywniejszy okazał się drugi dzień wizyty. Grupą zajmowała się mieszkająca od kilkudziesięciu lat w Belgii Maria Kozińska. Doktor historii sztuki, dziennikarka i przewodniczka zwiedzanie zaczęła od Atomium, powiększonego 165 miliardy razy modelu kryształu żelaza wybudowanego z okazji EXPO – 58. Później goście posła Andrzeja Grzyba pojechali do Brugii – pięknego miasta poprzecinanego kilometrami kanałów, które nie tylko dodają mu uroku, ale i sprawiają, że jest ważnym portem śródlądowym. Tam spędzili kilka godzin poznając losy miasta, którego centrum wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieli też okazję posłuchać historii o niezwykłych mieszkańcach związanych z Brugią a przede wszystkich artystach. W Brugii bowiem jest kolebka malarstwa flamandzkiego i bogate jego zbiory znajdują się w tutejszych kościołach i muzeach. Wyprawę w tym mieście zakończyła wizyta w Bazylice Świętej Krwi, w której według wiernych znajduje się fragment chusty świętej Weroniki, którym wytarta została twarz Chrystusa. Z Brugii Wielkopolanie pojechali do Gandawy, w której według zapisków przetrzymywanych w tamtejszym archiwum gościł sam Pan Twardowski (na zjeździe alchemików organizowanym przez Gerarda Gent’a zwanego Diabłem). Po intensywnym dniu goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację. W jej trakcie był czas na wymianę wrażeń po ciekawym dniu oraz doświadczeń w pracy w swoich miejscowościach. Przedstawiciele powiatu szamotulskiego wręczyli posłowi album poświęcony ich regionowi a powiatu jarocińskiego „Informator o zabytkowym kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Golinie”, od wszystkich gości Andrzej Grzyb otrzymał piękny biało-czerwony bukiet wykonany z bibuły przez Halinę Wałęsę z KGW Nowa Wieś w powiecie krotoszyńskim.
Ostatni dzień wizyty uczestników konkursu kulinarnego i plebiscytu na najlepszego sołtysa w Wielkopolsce to możliwość zobaczenia Parlamentu Europejskiego od kuchni, poznania obowiązującego w nim systemu pracy i schematu dnia posła Andrzeja Grzyba. Goście odwiedzili mieszczące się na trzynastym piętrze budynku biuro swojego gospodarza oraz salę posiedzeń, na której tego samego dnia była przesłuchiwana Elżbieta Bieńkowska, kandydatka na komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Wizytę zakończył wspólny obiad, po którym grupa wróciła do Polski.
W poprzedniej kadencji Andrzej Grzyb zaprosił na wyjazdy studyjne do Brukseli ponad 2 500 osób z Wielkopolski. Przede wszystkim byli to laureaci konkursów pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego, zwycięzcy plebiscytów, ale także np. Amazonki, panie z Kół Gospodyń Wiejskich czy przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń. W listopadzie 2011 roku z inicjatywy Andrzeja Grzyba w Parlamencie Europejskim odbyło się też „Wesele Kaliskie” czyli promocja południowej Wielkopolski (miasta Kalisza i powiatów kaliskiego, pleszewskiego i ostrzeszowskiego) w Brukseli, które zostało uznane za najlepiej przygotowane i najciekawsze wydarzenie ostatnich pięciu lat.
AW