Porozumienie Francji i Niemiec nigdy nie przestało działać – Andrzej Grzyb w Polskim Radio 24

– Porozumienie Francji i Niemiec nigdy nie przestało działać. Obydwa kraje mają mocną pozycję ekonomiczną i militarną – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Grzyb, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego

Andrzej Grzyb przypomniał, że Berlin i Paryż podpisując nowe porozumienie odnowiły Traktat Elizejski. – Wtedy nastąpiło przełamanie trudnego stanu trwającego po II wojnie światowej. Od kilku lat mówiło się, że Niemcy i Francja pracowały nad odnowieniem współpracy. Trudno powiedzieć czy będzie to istotny impuls dla wydarzeń w Europie – wyjaśnił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wiele krajów ma powód, by minimalizować skutki tego kroku. – Sami Brytyjczycy są zaniepokojeni. Mówi się, że osoby o najwyższych dochodach przenoszą się z Wielkiej Brytanii do innych krajów. Póki nie dojdzie do uzgodnienia między Londynem a Dublinem w sprawie granicy to UE będzie czekać na decyzję Irlandczyków – wskazał polityk PSL.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali we wtorek w Akwizgranie nowy traktat o współpracy między obu państwami. Zapowiada on m.in. intensyfikację współdziałania w polityce zagranicznej, obrony czy bezpieczeństwa.

Nowy traktat został podpisany dokładnie w 56. rocznicę zawarcia przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a i kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera traktatu elizejskiego, a pomysł jego uwspółcześnienia padł podczas zeszłorocznych obchodów 55. rocznicy podpisania tamtego dokumentu. Symboliczne jest także miejsce podpisania traktatu – Akwizgran znajduje się przy samej granicy z Francją, w przeszłości był siedzibą króla Franków, Karola Wielkiego, a później przez pewien czas wchodził w skład Francji.

Więcej w całej audycji – http://player.polskieradio24.pl/

Rozmawiał Michał Rachoń

Polskie Radio 24/IAR/ras

————————-

Data emisji: 23.01.2019
Godzina emisji: 7.09

żródło: www.polskieradio24.pl / zdjęcie główne: tvp.info

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?