PSL inauguruje obchody 100-lecia Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego

Kępno było gospodarzem Noworocznego Spotkania Przyjaciół Wielkopolskiego PSL inaugurującego obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Spotkanie odbyło się 3 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sportowej.

Do Kępna zjechało kilkuset działaczy i sympatyków PSL z całej Wielkopolski na zaproszenia posła do Parlamentu Europejskiego, prezesa Zarządu Województwa Wielkopolskiego PSL Andrzeja Grzyba oraz wicemarszałka Województwa a jednocześnie wiceprezesa WLKP PSL Krzysztofa Grabowskiego.

W  2018 roku odchodzimy od tradycyjnego spotkania noworocznego na rzecz upamiętnienia 100–lecia Niepodległej RP i przypomnienia wielkopolskiej drogi do Wolności, która była inna, bo wywalczona w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim – powiedział eurodeputowany Andrzej Grzyb, rozpoczynając swoje wystąpienie. Poseł przypomniał trudną historię narodu polskiego w drodze do wolności oraz ofiary, które ponieśliśmy w walce o nią.

Zawsze będziemy bronić dobrego imienia Polski niezależnie jaki jest rząd. Nie pozwolimy na osłabianie Polski w świecie. Największym błędem naszej polityki zagranicznej jest wskazywanie wrogów, a nie przyjaciół – mówił uczestniczący w spotkaniu prezes PSL Władysław Kosiniak- Kamysz.

Kosiniak-Kamysz mówił też o łączeniu, o budowaniu wspólnoty i o tym, że to jest misja Polskiego Stronnictwa Ludowego od 123 lat, przypomniał także, że obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jako pierwszy rozpoczął Ruch Ludowy, „którego emanacją jest Polskie Stronnictwo Ludowe”.

– Zainaugurowaliśmy je 5 listopada 2017 r. w Wierzchosławicach, przed grobem Wincentego Witosa – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL jest „jedynym ruchem politycznym, w którym przetrwały nie tylko ideały, ale przetrwała też sama formacja – od 1918 do 2018 r”.

– Nie ma drugiej takiej formacji politycznej, która przez 100 lat polskiej wolności i niepodległości byłaby obecna w parlamencie i samorządzie. Formacji, która tworzyła konspiracyjne zręby państwa polskiego, kiedy go nie było i odbudowywała to państwo w warunkach jakie wtedy były możliwe – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Spotkanie było okazją do podziękowania zasłużonym za pracę społeczną i publiczną na rzecz ruchu ludowego. 

Medalem Wincentego Witosa odznaczony został Stanisław Baliński, prezes ZP PSL w Kępnie, przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego.

Złotą Koniczynką wyróżniono Dariusza Gąszczaka -wieloletniego sołtysa wsi Łęka Opatowska, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kępińskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Kępińskiego; Romualda Maryniaka-członka OSP w Rychtalu, działacza ruchu ludowego, Adama Tęsiorowskiego-działacza społecznego zaangażowanego w działalność sportową, przewodniczącego Komisji Rolnictwa Rady Powiatu Kępińskiego, szefa Klubu Radnych PSL.

Medal 120-lecia Ruchu Ludowego wręczono Czesławowi Balcerzakowi-wieloletniemu wójtowi Gminy Rychtal, wiceprezesowi ZP PSL w Kępnie, prezes ZG w Rychtalu; Marianowi Stryjakiewiczowi-wieloletniemu członkowi Stronnictwa, prezesowi gminnego Związku Kółek Rolniczych w Perzowie; Stanisławowi Balińskiemu oraz Zbigniewowi Bolachowi-zasłużonemu dla ruchu ludowego.

Medalem im dr Aleksandra hrabiego Szembeka za działanie na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej uhonorowani zostali: Władysław Szeląg, prezes Towarzystwa
im Szembeków; Witold Wróbel,regionalista znawca sztuki kulinarnej,propagator zdrowej i tradycyjnej żywności; Lech Janicki, starosta ostrzeszowski; Narcyz Perz, rolnik z gminy Przygodzice, członek WIR oraz Spółdzielczy Bank Ludowy. 

Podczas uroczystości wręczono także legitymacje PSL dla członków organizacji PSL w powiecie kępińskim. Otrzymali je: Andrzej OstryszZofia Parzonka oraz Irena Krowiarz.

Spotkanie w kępińskiej hali uświetnił występem Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice wykonując piękne polskie tańce: polonez, mazur i krakowiak oraz Katarzyna Zawada z Żegocina w Gminie Czermin, studentka poznańskiej Akademii Muzycznej, zdobywczyni Złotej Eurydyki na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German w Moskwie w 2015 roku, zwyciężczyni licznych konkursów.

 

> GALERIA FOTOGRAFII <<

 

Relacje z wydarzenia:

RadioSud.pl – KĘPNO: Spotkanie Wielkopolskiego PSL

wielkopolska.tv – Kępno: PSL zainaugurowało obchody

YouTube – PSL spotkanie noworoczne Wielkopolska Kępno 2018r

Kepno.dlawas.info – Wielkopolski PSL spotkał się w Kępnie

Pulstygodnia.pl – Noworoczne spotkanie Wielkopolskiego PSL w Kępnie

https://www.pulstygodnia.pl/powiat-kepno/noworoczne-spotkanie-wielkopolskiego-psl-w-kepnie/

Kalisz.naszemiasto.pl – Noworoczne Spotkanie Przyjaciół Wielkopolskiego PSL w Kępnie

RadioPoznań.fm – Szef PSL o przywracaniu prawdy historycznej

RadioCentrum – Szef PSL-u w Kępnie

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?