Eurodeputowani wspierają WOŚP

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej! Jak co roku w Parlamencie Europejskim odbyła się zbiórka, którą wsparli eurodeputowani, wśród nich dr Andrzej Grzyb.

– W naszych sercach i portfelach powinno być miejsce dla dobroczynności takiej jak Caritas i jak WOŚP. Warto wspierać inicjatywy, które łącza Polaków – powiedział poseł Grzyb, który jak co roku wsparł kwestę zorganizowaną w Parlamencie Europejskim.
WOŚP od lat wspiera polską służbę zdrowia. W tym roku w pierwszej kolejności zastaną zakupione urządzenia do rezonansu i tomografii (tomografy, endoskopy, echokardiografy).

Jednym z wielu przykładów pomocy otrzymanej przez WOŚP są Siostry dominikanki z Broniszewic, które na co dzień prowadzą dom dla niepełnosprawnych chłopców najczęściej z Zespołem Downa lub porażeniem mózgowym. Otrzymały one wsparcie w postaci materaców przeciwodleżynowych dla swoich podopiecznych – To, co nas niezmiennie zaskakuje, to szybkość działania, brak formalności. Najpierw sprzęt, potem podpisy. Zupełnie inaczej niż to działa w większości fundacji – zwracają uwagę  siostry, mówiąc o swojej wdzięczności dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  W domu  Obecnie przebywa tam 56 podopiecznych. Dotychczas mieszkali oni razem z 18 siostrami w Pałacyku w Broniszewicach (woj. wielkopolskie). Jednak coraz trudniej było utrzymać i dostosować budynek zgodnie z wymogami dla takich placówek. Żeby uchronić swoich chłopców przed umieszczeniem w przypadkowych placówkach na terenie całej Polski, zakonnice postanowiły zbudować nowy dom. Siostry do pracy zabrały się od razu i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sam koszt postawienia budynku w stanie surowym to 5 mln złotych, a w chwili rozpoczęcia dominikanki nie miały żadnych pieniędzy. Kilka miesięcy zbiórki i obecność w mediach społecznościowych zaowocowały tym, że na początku stycznia 2018 roku siostry ogłosiły zebranie całej potrzebnej kwoty. Jesienią tego samego roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego domu.

Warto wspomnieć, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znalazła się wśród zeszłorocznych laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej – wyróżnienia przyznawanego przez Parlament Europejski. Europejska Nagroda Obywatelska została ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 roku dla uhonorowania Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich. Kandydatów do tej prestiżowej nagrody mogą zgłaszać jedynie eurodeputowani, a o wyborze laureatów decyduje Kapituła, wśród której od lat zasiada poseł dr Andrzej Grzyb. Nagrodę przyznaje się za: promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, ułatwianie transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach UE i codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikającym z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zgłosili europosłowie PO i PSL.

 

źródło: www.tvn.24.pl; zdjęcie: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?