Debata na temat porozumienia Unia Europejska-Turcja

Umowa dotycząca powrotu imigrantów i azylantów z greckich wysp do Turcji, zawarta podczas szczytu UE-Turcja 18 marca w Brukseli, będzie przedmiotem debaty z przewodniczącym Rady Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem w najbliższą środę o 9.00.

Zgodnie z umową, wszyscy przybywający nielegalnie w Grecji mają zostać odesłani do Turcji. W zamian za każdą odesłaną osobę Unia przyjmie jednego syryjskiego uchodźcę z obozów w Turcji. Kiedy znacznie zmniejszy się liczba osób nielegalnie przekraczających granice, zostanie wdrożony program dobrowolnego przyjmowania uchodźców z Syrii ze względów humanitarnych. Umowa zawiera też zapisy dotyczące szybszego zwolnienia Turków przybywających do UE z obowiązku ubiegania się o wizę, ich realizacja jest jednak uzależniona od spełnienia przez Ankarę przyjętych warunków.

– Umowa z Turcją to dopiero krok w kierunku rozwiązania problemu migracji, ale i być może krok w kierunku zbliżenia standardów UE i Turcji w zakresie poszanowania praw człowieka, wolności mediów i poszanowania mniejszości – powiedział poseł Andrzej Grzyb, który zabierze głos w jutrzejszej debacie.  To trudny, skomplikowany i delikatny kompromis, wymagający przedsięwzięć logistycznych, materialnych i prawnych, którym musimy sprostać – podsumował.

Na tej samej sesji plenarnej Parlament omówi także postępy, których dokonała Turcja w 2015 roku w ramach przygotowań do członkostwa w Unii. Posłowie wyraźnie rozdzielają jednak kwestie współpracy między Unią a Turcją w sprawie rozwiązania kryzysu migracyjnego i negocjacjami w sprawie członkostwa, o czym świadczy projekt rezolucji. Wymieniają też dziedziny, w których brak jest oczekiwanych przez Unię reform, takich jak praworządność, swoboda wypowiedzi i wartości podstawowe.

Debata plenarna na żywo w środę, 13 kwietnia, od 9.00
http://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/home.html

 

Zobacz wcześniejsze wpisy na ten temat:

Kryzys migracyjny – debata po spotkaniu UE – Turcja i głos Andrzeja Grzyba

Debata poselska na temat wyników szczytu UE – Turcja

 

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?