Dzień Strażaka w Kaliszu – należą się Wam podziękowania i podziw – mówił w czasie uroczystości do strażaków Andrzej Grzyb

Państwowa Straż Pożarna to formacja, który cieszy się największym społecznym zaufaniem. Strażacy są wszędzie tam, gdzie zagrożone jest życie, zdrowie i mienie. Pomagają narażając życie. Dlatego Dzień Strażaka to zawsze doskonała okazja by podziękować za pracę pełną niebezpieczeństw, wyrzeczeń, ale i pasji. Strażakom kaliskiej komendy, z okazji miejskich obchodów święta, złożyli je m.in. Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza oraz Krzysztof Nosal, starosta kaliski.   

 

Ciężka, niebezpieczna, Często wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Mimo to wykonywana z wielka pasją. Taka jest praca strażaka. Osoby ją wykonujące od lat są najbardziej podziwianą grupą zawodową w Polsce a marzeniem większości małych chłopców jest praca w strażackich szeregach. – Za wszystkie wasze akcje, za bycie tam gdzie ludzie potrzebują pomocy, gdzie zagrożone jest ich zdrowie i mienie – za to wszystko pragnę Wam podziękować – mówił w trakcie Dnia Strażaka w Kaliszu Andrzej Grzyb, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wielkopolsce, które zawsze wspiera strażaków zawodowych oraz ochotników.

 

Tegoroczne uroczystości połączone są z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej w Polsce o czym przypomniał st. kpt. Sławomir Kotoński  komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. – Problemem stały się nie tylko same pożary, choć ich liczba utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie, ale także katastrofy ekologiczne chemiczne czy też techniczne. Do walki z nimi potrzebny jest nie tylko specjalistyczny sprzęt i środki finansowe, ale przede wszystkim wysoko wykwalifikowana kadra. Strażak to nie tylko zawód. To misja, to powołanie, to codzienne pełnienie służby wobec społeczeństwa, często na co dzień obowiązki służbowe stawiamy ponad nasze życie rodzinne dlatego najwyższy szacunek należy się naszym najbliższym. Którzy rozumieją te służbę i akceptują. Jednak to dzięki poświęceniu strażaków obywatele zyskują na co dzień poczucie bezpieczeństwa.

 

O niezbędnej i dającej od lat doskonałe efekty w czasie akcji ratowniczych współpracy mówił mł. bryg. Arkadiusz Przybyła, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu. – Zostały uruchomione środki na drugą transzę podwyżek, część już otrzymaliście. To efekt ustawy modernizacyjnej, która weszła w tym roku. Ustawa to nie tylko pojazdy i inwestycje w budynki, ale także podwyżki uposażeń dla strażaków i pracowników fizycznych. Widzę druhów ochotników ta współpraca między strażakami zawodowymi i ochotnikami zawsze była dobra i ona daje skuteczne efekty w działaniach ratowniczych.

 

Z okazji przypadającego w tym roku ćwierćwiecza PSP Komendant Główny Straży Pożarnej, szef Obrony Cywilnej w Kraju we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży zorganizowano pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. W Kaliszu nadesłano 76 prac. Autorów najlepszych, po pięciu w dwóch grupach wiekowych, nagrodzono. Upominki ufundował Prezydent Miasta Kalisza.

 

 

 

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Medalami „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” wyróżnieni zostali:

 

Medalem Złotym:

– mł. bryg. Tomasz Wojciechowski

 

Medalem Brązowym:

– mł. ogn. Przemysław Pietura

 

AWANSE W STOPNIACH:

 

stopień kapitana otrzymują:

– mł. kpt. Grzegorz Kuświk

– mł. kpt. Maciej Mazurkiewicz

– mł. kpt. Wojciech Mikucki

stopień aspiranta sztabowego otrzymuje:

-st. asp. Szymon Woźniak

stopień aspiranta otrzymują:

– mł. asp. Andrzej Bartoszewski

– mł. asp. Robert Piorunowskiymon Zieliński

stopień starszego ogniomistrza otrzymują:

– ogn. Robert Andrzejczak

– ogn. Mariusz Furman

– ogn. Waldemar Jaworski

– ogn. Arkadiusz Zaradzki

 

stopień ogniomistrza otrzymują:

– mł. ogn. Przemysław Kubacki

– mł. ogn. Piotr Kubat

– mł. ogn. Adam Solarczyk

– mł. ogn. Adrian Żabierek

stopień młodszego ogniomistrza otrzymują:

– st. sekc. Maciej Gruszka

– st. sekc. Łukasz Maślak

– st. sekc. Przemysław Pietura

 

stopień starszego sekcyjnego otrzymują:

– sekc. Marcin Bocheński

– sekc. Tomasz Jasiński

– sekc. Przemysław Krawczyk

– sekc. Krzysztof Radziemski

– sekc. Michał Stępień

– sekc. Paweł Wieczorek

– sekc. Piotr Żurawski

stopień sekcyjnego otrzymują:

– st. str. Hubert Budka

– st. str. Marcin Gorzelańczyk

– st. str. Błażej Janasik

– st. str. Daniel Jędrusiak

– st. str. Remigiusz Molka

– st. str. Tomasz Pietrzak

stopień starszego strażaka otrzymują:

– str. Łukasz Bazela

– str. Marcin Radaś

– str. Arkadiusz Rosa

– str. Błażej Szuleta

– str. Michał Wojciechowski

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?