Europarlament pozytywnie o Europejskim Funduszu na rzecz Demokracji

PE pozytywnie ocenił działalność Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED) podkreślając, że wobec trudnej sytuacji międzynarodowej spełnia on swe zadania. Zaapelowano do państw UE, a także Komisji Europejskiej o jego odpowiednie finansowanie.

onet

Parlament Europejski podkreślił w raporcie, że “z zadowoleniem przyjmuje wyniki Funduszu w obliczu obecnej trudnej sytuacji międzynarodowej”. Zdaniem PE fundusz “realizuje główny cel wspierania i zachęcania do demokratyzacji oraz głębokiej i trwałej demokracji w krajach przechodzących przemiany polityczne i w społeczeństwach walczących o demokratyzację”.

W raporcie autorstwa Andrzeja Grzyba (PSL, EPL) podkreślono, że udzielana przez EED pomoc jest efektywna dzięki przekazywaniu środków bezpośrednio odbiorcom, dzięki uproszczonym procedurom i niskim kosztom administracyjnym.

– Restrykcyjność prawodawstwa w krajach na wschód i południe od granic UE wzmaga się, uniemożliwiając działalność i współpracę międzynarodową społeczeństw obywatelskich. Poszerza się obszar otwartych konfliktów zbrojnych. To dowodzi, że bardziej elastyczne, dynamiczne i innowacyjne sposoby wspierania demokracji, takie jak EED, są potrzebne – oświadczył Grzyb, cytowany w komunikacie Europejskiej Partii Ludowej.

Od rozpoczęcia działalności w 2013 roku EED wsparł 186 inicjatyw we wszystkich krajach sąsiedzkich UE – od Białorusi przez Ukrainę po Syrię czy Egipt. Przekazał ponad 5,2 mln euro wsparcia dla krajów sąsiedztwa południowego i ponad 5,3 mln euro dla krajów Partnerstwa Wschodniego.

W lipcu KE przyznała organizacji 12 mln euro na kolejny okres budżetowy, podwajając swój dotychczasowy wkład. Do końca 2015 roku założyciele EED, czyli UE, kraje członkowskie i kraje spoza UE, przekażą blisko 25 mln euro na dalsze działania Funduszu.

Na Ukrainie EED pomógł Donetsk Hromadske TV, niezależnej telewizji w Donbasie, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami. Natomiast w Maroku ponad 3 miliony użytkowników serwisu YouTube obejrzało klip w ramach kampanii obywatelskiej wzywającej wyborców do rejestrowania się. Zebrano dzięki temu ponad 250 tys. zgłoszeń od młodych ludzi. Fundusz wspiera także projekty obywatelskie w mołdawskiej Gagauzji, a także w Tunezji i Autonomii Palestyńskiej. Niedawno opublikował rekomendacje dla mediów w języku rosyjskim.

EED to flagowa inicjatywa polskiej prezydencji UE z 2011 roku, wykorzystująca doświadczenia demokratycznej transformacji, m.in. polskiej Solidarności. Fundusz ma za zadanie reagować szybciej i bardziej elastycznie niż klasyczne instrumenty, wspierając również organizacje, które dotychczas nie mogły skorzystać z pomocy UE. EED kładzie nacisk na zaangażowanie podmiotów działających na miejscu, co wraz z uproszczonymi procedurami zwiększa dopasowanie i efektywność oferowanej pomocy.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?