dr Andrzej Grzyb dla Onet : 11 Chrześcijan dziennie ginie z powodu wiary

– 2019 rok już jest jednym z najbardziej krwawych w historii chrześcijaństwa – alarmuje dr Thomas Heine-Geldern z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak mówi Onetowi poseł Andrzej Grzyb z PSL-u i Europejskiej Partii Ludowej, “11 osób dziennie ginie z powodu wiary, a obiekty kultu, np. świątynie są niszczone”. Europoseł walczy w Parlamencie Europejskim o większe zainteresowanie tematem.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Iraku mieszkało 1,5 mln chrześcijan. Teraz ok. 120 tysięcy

  • 1/3 populacji świata cierpi z powodu prześladowań w różnych formach. Największą grupą są chrześcijanie. To aż 250 mln osób
  • Ludobójcze działania skutkują masowym przesiedleniom, głównie w rejonie Bliskiego Wschodu
  • W styczniu Parlament Europejski przegłosował sprawozdanie przygotowane przez posła Grzyba. – Jak nie będziemy o tym mówić, to świat uzna, że tematu prześladowań nie ma

Chrześcijaństwo w odwrocie

Z opublikowanego właśnie dokumentu wynika, że co trzecia osoba na świecie jest ofiarą prześladowań na tle religijnym. Grupą, którą problem dotyka, najbardziej są chrześcijanie, których na Bliskim Wschodzie może wkrótce nie być w ogóle. W samej Palestynie stanowią zaledwie 1,5 proc. populacji, a w Iraku liczba spadła z 1,5 mln chrześcijan w 2003 roku do 120 tys. w tym roku.

– Mamy dowody nie tylko na geograficzne rozprzestrzenianie się antychrześcijańskich zachowań, ale także na coraz dotkliwsze ich skutki. W niektórych regionach poziom i charakter prześladowań przybliża się do międzynarodowej definicji ludobójstwa – przekonuje duchowny.

Podobnymi danymi dysponuje chrześcijańska organizacja non-profit Open Doors, która wspiera i monitoruje prześladowania chrześcijan w 45 krajach. Poziom prześladowań wzrósł o 14 proc. względem lat ubiegłych. Z powodu wiary zginęło 4200 ludzi, co stanowi średnio 11 osób dziennie.

Polski poseł chce, by świat o tym usłyszał

Tymczasem w styczniu w Strasburgu, Parlament Europejski przegłosował sprawozdanie przygotowane przez posła Andrzeja Grzyba. Pismo zawierało zalecenia dla Rady i Komisji Europejskiej ws. zmian w polityce UE na rzecz promocji i ochrony wolności religii i przekonań na świecie. Poseł apelował także o wydłużenie mandatu dla specjalnego unijnego wysłannika ds. propagowania wolności religii lub przekonań.

Europoseł przekonuje, że realizowana przez Unię Europejską tzw. miękka siła jest skuteczna. – Nie wkroczymy przecież siłą do kraju, który łamie prawa człowieka, w tym prawo do wyznania i religii. Możemy działać przez ofensywę dyplomatyczną, monitorowanie zjawisk, pokazywanie danych. Dzięki takim działaniom kwestia prześladowań pojawia się np. na ONZ-owskiej radzie praw człowieka. Dyskusjami w tej sprawie wywieramy presję, by tych praw nie łamano. Jeśli byśmy nie podnosili tego tematu na forum międzynarodowym, wówczas gremialnie świat uznałby, że problem po prostu nie istnieje. Zdaję sobie sprawę, że to postawa może nieco asekuracyjna, ale lepiej mieć postęp dzięki dyplomacji niż nie mieć go wcale. Każde inne działania to zatrzaśnięcie drzwi i koniec i tak trudnych relacji z władzami krajów, w których prawa człowieka, w tym do religii i wyznania, są łamane.

 

Przeczytaj cały artykuł na: wiadomosci.onet.pl

 

 

zdjęcie: wiadomosci.onet.pl

materiał: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/chrzescijanie-najbardziej-przesladowani-na-swiecie/3zzf894?utm_source=t.co_viasg_wiadomosci&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?