Jarosław Wanga, rolnik z powiatu kaliskiego, starostą dożynek prezydenckich

Jarosław Wanga, rolnik z gminy Opatówek, będzie starostą prezydenckich dożynek w Spale. Ogólnopolskie Święto Plonów odbędzie się 13 września. Dożynki prezydenckie nawiązują do tradycji zapoczątkowanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1927 roku. Tradycyjny bochen chleba, upieczony z tegorocznych plonów, przekaże Andrzejowi Dudzie, prezydentowi RP, rolnik z Wielkopolski. 

 

Reprezentanta Wielkopolski wybierał Zarząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą. Postawiono na rolnika młodego i przedsiębiorczego, którego praca na roli jest wzorowa.

Jarosław Wanga1

– Rozmowy z Kancelarią Prezydenta trwały od dłuższego czasu – zdradził Piotr Walkowski, poseł PSL i prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Wybraliśmy Jarosława Wangę, który jest m.in. laureatem konkursu Wielkopolski Rolnik Roku i którego praca i osiągnięcia pokazują, że w Wielkopolsce są osoby pracowite, które z pasją podchodzą do ziemi.

 

– Fakt, że jako Wielkopolska i  jako powiat kaliski możemy mieć swojego starostę dożynek ogólnokrajowych to duże wyróżnienie. Cieszy ten fakt szczególnie, że jest to laureat zeszłorocznej edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Dzięki temu możemy prezentować rolnictwo na wysokim poziomie i pokazywać ludzi stąd, ludzi, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy i pasji do ziemi odnieśli w życiu sukces – poinformował Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. –  Często pokazujemy różne środowiska, różne osoby a nie mówi się o tych, którzy pracują, rozwijają swoją pasję, również swoje gospodarstwa i co najważniejsze robią to w bardzo przemyślany sposób i sukcesywnie.

 

 

Jarosław Wanga razem z żoną Aleksandrą prowadzi na terenie gminy Opatówek 54 hektarowe gospodarstwo. Dominującą uprawę stanowią warzywa gruntowe: marchew, kapusta, seler, buraki czerwone. Nie tylko Jarosław Wanga będzie pełnił w tym roku zaszczytny tytuł starosty dożynek prezydenckich. Jego żona Aleksandra Wanga będzie starościną dożynek gminnych.

 

Dożynki Prezydenckie w Spale pierwszy raz odbyły się w 1927 roku. Spała w okresie międzywojennym była letnią siedzibą prezydentów RP. Tradycja była podtrzymywana do 1938 roku. Dożynki ponownie zorganizowano w roku 2000 kiedy prezydentem Polski był Aleksander Kwaśniewski.

 

 

 

 

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?