Czternaste obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Wykorzystaniem Dzieci jako Żołnierzy

Od 20 lat ponad 130 państw potępiają wykorzystywanie dzieci do działań wojennych. 12 lutego 2002 roku wszedł w życie Fakultatywny Protokół do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych.  Poseł do PE Andrzej Grzyb, jako Koordynator Europejskiej Partii Ludowej ds. Praw Człowieka podkreśla, jak ważne jest przeciwdziałanie tego typu okrucieństwu wobec dzieci.

Obchody dnia Dzieci-Żołnierzy mają sygnalizować, iż problem wykorzystywania nieletnich do działań wojennych cały czas istnieje. Dotyczy on prawie 300 tys. dzieci na świecie zamieszkujących kraje takie, jak: Afganistan, Demokratyczna Republika Kongo, Birma, Sudan, Południowy Sudan, Somalia, Jemen, Kolumbia, Mali, Cote d’lvoire, Nigeria, Libia, Czad, RPA, Izrael, Syria, Irak, Pakistan, Indie, Tajlandia oraz Filipiny. Pomimo, iż podejmowanych jest wiele działań, prawa dzieci są notorycznie łamane.

Większość dzieci jest przymusowo werbowana. Porywa się je z miejsc zamieszkania, ulic oraz szkół. Koszmar, z jakimi mierzą się na co dzień dzieci-żołnierze to niewyobrażalne okrucieństwo ze strony tych, którzy powinni wychowywać i sprawować nad nimi opiekę. Jest to problem, który nie może być obojętny dla reszty świata – podkreśla poseł do PE Andrzej Grzyb.

W marcu 2014 roku została zorganizowana kampania Dzieci, nie żołnierze. Jest prowadzona przez Leila Zerrougui, Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ds. Dzieci i Konfliktów Zbrojnych oraz UNICEF. Ma na celu powstrzymanie rekrutacji nieletnich do organizacji zbrojeniowych. W trakcie kampanii Leila Zerrougui blisko współpracuje z partnerami ONZ i organizacjami pozarządowymi. Oficjalny sprzeciw Rady Bezpieczeństwa ONZ spowodował, iż tysiące dzieci zostały zwolnione ze służby, jednak i tak problem jest bardzo poważny.

Prawa dzieci są notorycznie łamane. W niektórych państwach dzieci są rekrutowane na żołnierzy już w wieku 8 lat. Zmuszane do przeprowadzania ataków samobójczych, zatrudniane przy produkcji materiałów wybuchowych, wykorzystywane przez grupy zbrojne. Muszą pracować zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Wykorzystywani są jako tragarze bagaży, kucharze oraz informatorzy, nieletnie dziewczynki w większości poddawane seksualnemu niewolnictwu. Wiele dzieci aresztowanych jest pod zarzutem dezercji lub rzekomej współpracy z grupami zbrojnymi. Nieletni wykorzystywani są przez grupy zbrojne do pracy w obozach. Są zabijani, okaleczani, gwałceni i wykorzystywane do ataków samobójczych.

Problem wykorzystywania dzieci do działań wojennych poseł Andrzej Grzyb poruszał na antenie radiowej Czwórki Polskiego Radia, a także na podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego. Działania na rzecz najmłodszych jednoczą coraz większą ilość państw a Międzynarodowy Dzień Walki z Wykorzystaniem Dzieci jako Żołnierzy pokazuje, iż problem jest dostrzegany i szeroko potępiany.

 Martyna Rutkowska

[vc_button title=”Polskie Radio – Andrzej Grzyb” target=”_self” color=”wpb_button” icon=”none” size=”btn-large” href=”http://www.polskieradio.pl/Andrzej-Grzyb/Tag6401″]http://www.polskieradio.pl/Andrzej-Grzyb/Tag6401

https://childrenandarmedconflict.un.org/children-not-soldiers/

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?