EURONEST

Nadia Sawczenko uwolniona. Nie zapominamy jednak o innych uwięzionych.

Grupa EPL z radością przyjęła wiadomość o uwolnieniu i powrocie do Ukrainy Nadii Sawczenko, pilotki i byłej funkcjonariuszki ukraińskich sił zbrojnych, która została porwana, zatrzymana i nielegalnie przekazana do Federacji Rosyjskiej przez prorosyjskich bojowników w 2014 roku.

– Sądzę, że dzień dzisiejszy powinien być dniem radości z tego, że Nadija Sawczenko nareszcie jest wolna, to dzielna, odważna, heroiczna wręcz kobieta, ukraińska Joanna D’Arc. To efekt walki, Ukraińców i społeczności międzynarodowej, także Parlamentu Europejskiego i Europejskiej Partii Ludowej -, stwierdził europoseł Jacek Saryusz-Wolski, Wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej ds. Zagranicznych.

– Jestem przekonana, że sprawcy zbrodni wobec narodu ukraińskiego powinni być, i pewnego dnia zostaną pociągnięci do odpowiedzialności na mocy międzynarodowego prawa karnego -, dodała eurodeputowana  Sandra Kalniete, Wiceprzewodnicząca Grupy EPL odpowiedzialna za politykę rozszerzenia i sąsiedztwa wschodniego.

Poseł do PE Cristian Dan Preda, Rzecznik Grupy EPL ds. Zagranicznych, wezwał do uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji, podkreślił też, że Grupa EPL i Parlament Europejski przez ostatnie dwa lata wielokrotnie domagały się uwolnienia Nadii Sawczenko, która została bezprawnie zatrzymana przez władze rosyjskie.

Eurodeputowany Andrzej Grzyb, Koordynator Grupy EPL w Podkomisji Praw Człowieka (DROI) również wyraził  zadowolenie z  uwolnienia Sawczenko, nakłaniając do dalszej walki o przestrzeganie prawa międzynarodowego – Apeluję do władz rosyjskich o uwolnienie wszystkich innych ukraińskich więźniów politycznych oraz poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy – powiedział poseł.

 

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?