Dyplomacja samorządowa staje się coraz ważniejszym narzędziem rozwoju lokalnego, ale też instrumentem polityki zagranicznej państwa.
Jest to jeden z wniosków raportu PISM Dyplomacja samorządowa. Efektywność i perspektywy rozwoju, który nieprzypadkowo powstał w roku samorządności, ustanowionym z okazji 25-lecia jej powstania. Polska demokracja lokalna, umiejętność korzystania z funduszy europejskich stają się naszymi produktami eksportowymi. Profesjonalizm samorządów rodzi też pragmatyzm w kontaktach zagranicznych. Coraz mniej jest relacji przypadkowych – polskie samorządy wycofują się z tych, które nie przynoszą korzyści. Współpraca ma służyć określonemu celowi i przekładać się na konkretne działania, w wielu przypadkach jest też traktowana jako długofalowa inwestycja. Może ona także wspierać tak ważne cele jak przeprowadzanie reform na Ukrainie. W jaki sposób? O tym w najnowszej publikacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, którego członkiem Rady programowej jest Poseł do PE Andrzej Grzyb.
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) jest czołowym środkowoeuropejskim think tankiem zajmującym się polityką zagraniczną, integracją europejską, bezpieczeństwem oraz międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi. Sytuując się między światem polityki a niezależną analizą, PISM jest propagatorem idei wspierających polską dyplomację oraz rozwój stosunków międzynarodowych.
Więcej o PISM:
www.pism.pl
Pełny tekst raportu:
www.pism.pl/publikacje/Raporty-PISM/Dyplomacja-samorzadowa-Efektywnosc-i-perspektywy-rozwoju