Wręczenie Nagrody im. Sacharowa doktorowi Denisowi Mukwege

PE/ Laureat Nagrody Sacharowa Denis Mukwege: “Ciała kobiet stały się kolejnym polem bitwy”  

“Ciała kobiet stały się kolejnym wojennym frontem, a gwałt wykorzystywany jest jako jedna z broni” – mówił kongijski ginekolog Denis Mukwege podczas środowej ceremonii wręczenia Nagrody Sacharowa na rzecz wolności myśli 2014. Doktor Mukwege został wyróżniony przez Parlament Europejski za niezwykły wkład w ratowanie zdrowia i życia kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wyraził podziw i najgłębszy szacunek dla pracy Denisa Mukwege – zarówno tej na polu medycznym, jak walki na rzecz godności kobiet, sprawiedliwości i pokoju w Demokratycznej Republice Konga. “Musimy ukrócić bezkarność gwałtu w konfliktach zbrojnych! (…) Gwałt musi podlegać tak samo surowej karze jak inne zbrodnie wojenne” – apelował.

 Martin Schulz przywitał również pozostałych finalistów tegorocznej Nagrody Sacharowa, którzy zostali zaproszeni na sesję plenarną Parlamentu Europejskiego: Elizawietę Szczepetylnikową – przedstawicielkę ukraińskiego Euromajdanu oraz Dinarę Yunus – córkę uwięzionej azerskiej działaczki na rzecz pokoju i demokracji Leyli Yunus.

Emocjonalne przemówienie Denisa Mukwege

“Przyznając mi Nagrodę Sacharowa, zwróciliście uwagę świata na konieczność ochrony kobiet zamieszkujących tereny ogarnięte konfliktem zbrojnym, odrzuciliście obojętność wobec jednej z największych katastrof humanitarnych współczesności” – mówił Mukwege do eurodeputowanych. “Ta nagroda nie zmieni losu ofiar napaści seksualnych, jeśli nie dołączycie do naszej batalii na rzecz pokoju, sprawiedliwości i demokracji” – ostrzegał lekarz i dodał: “Razem, aktorzy sceny politycznej, społeczność międzynarodowa, obywatele, mężczyźni i kobiety – musimy stanowczo zaprotestować wobec wykorzystywania gwałtu jako broni w konfliktach”.

Demokratyczna Republika Konga: “ani wojna, ani pokój”

“Zbyt wiele czasu spędziliśmy na próbach naprawy konsekwencji przemocy. Teraz musimy zająć się przyczynami” – podkreślił Mukwege, wzywając UE i państwa członkowskie do wykorzystania wszystkich możliwych instrumentów w celu rozwiązania problemów w regionie.

 “Sprawiedliwość powinna być rdzeniem procesu pokojowego, a środki na walkę z bezkarnością znacznie wzmocnione” – apelował doktor. “Każdą kobietę, która padła ofiarą gwałtu, identyfikuję ze swoją żoną. Każdą zgwałconą matkę, identyfikuję z matką moich dzieci. Każde zgwałcone dziecko, identyfikuję ze swoimi dziećmi” – zaznaczał Mukwege w emocjonalnym przemówieniu.

Denis Mukwege

Ginekolog Denis Mukwege to uznany na całym świecie ekspert zajmujący się obrażeniami kobiet, które padły ofiarą napaści seksualnej. 59-letni lekarz założył szpital Panzi w Bukawu w 1998 r., w momencie wybuchu wojny w Demokratycznej Republice Konga i do dziś leczy tam swoje pacjentki.

Nagroda Sacharowa

 Parlamentarna Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli przyznawana jest od 1988 r. wybitnym jednostkom i organizacjom, broniącym praw człowieka i podstawowych wolności. Zeszłoroczne wyróżnienie trafiło w ręce pakistańskiej aktywistki na rzecz edukacji dziewcząt, Malali Yousafzaï. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy euro.

Źródło: Biuro prasowe EPL

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?