Rolnicy będą mogli sprzedawać własne wyroby mięsne

– Resort rolnictwa zamierza umożliwić rolnikom samodzielne przetwarzanie mięsa i bezpośrednią sprzedaż wyrobów we wspólnie prowadzonych sklepikach – zapowiedział w Lublinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

– Chcemy to zrobić na wzór bawarski czy szwajcarski, gdzie rolnicy mogą swoje przetworzone produkty we wspólnie tworzonych sklepikach wprowadzać do sprzedaży detalicznej, bez konieczności dodatkowej rejestracji czy wymagań weterynaryjno – sanitarnych – powiedział Sawicki na konferencji prasowej podczas posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP.

Zdaniem Sawickiego byłoby to możliwe już na początku przyszłego roku “jeśli dobrze się sprężymy”. – Czy to będzie wymagało ustawy, jeszcze do końca nie jestem pewien, być może tylko rozporządzeń – dodał Sawicki.

Sawicki zwrócił się do samorządowców, aby wspierali przy wykorzystaniu środków unijnych zakup przewoźnych ubojni, które mogłyby być przydatne małym gospodarstwom. (…)

Sawicki poinformował, że w resorcie rolnictwa trwa przegląd uregulowań dotyczących przetwórstwa i handlu żywnością przez gospodarstwa, który ma doprowadzić do jednolitej ich interpretacji w całym kraju. Dzisiaj bowiem są one różnie stosowane w poszczególnych regionach.

Zdaniem Sawickiego do prowadzenia bezpośredniej sprzedaży własnych wyrobów wystarczy, aby gospodarstwa spełniały dwa warunki – używały swoich surowców oraz korzystały tylko z pracy domowników. Taka działalność nie powinna być objęta podatkiem dochodowym. -Przetwarzanie produktów własnego gospodarstwa i sprzedaż bezpośrednia to przedłużenie tego gospodarstwa i powinno być traktowane jako działalność rolnicza bez dodatkowych obciążeń – uważa Sawicki.  (…)

(EZ)

Źródło:  www.wiadomosci.onet.pl

Cały tekst dostępny na: http://wiadomosci.onet.pl/lublin/sawicki-rolnicy-beda-mogli-sprzedawac-wlasne-wyroby-miesne/cgwc3

©2020 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?