Pokazali swoją wiedzę o UE

Znajomością historii oraz teraźniejszości, kultury, inicjatyw i ludzi musieli wykazać się uczestnicy drugiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanego przez LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski”. Finał rozegrano w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. Bezapelacyjnie zwyciężyła Joanna Chojnacka. Patronat nad konkursem objął Andrzej Grzyb, poseł do PE, który również ufundował upominki dla uczestników.

Test przygotowany przez organizatorów wymagał od uczestników dużej wiedzy o powstaniu Unii Europejskiej, jej początkach, kolejnych krajach członkowskich, zmieniającym się prawie Wspólnoty. Uczniowie z gmin Brzeziny, Szczytniki i Błaszki, które tworzą LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski”, musieli znać osoby związane z instytucjami unijnymi, ich rolę w polityce wspólnotowej, ale również poszczególne frakcje Parlamentu Europejskiego, ich liczebność czy logo.

Do finału dostało się 15 osób. Po 5 z każdej z gmin tworzących nasze LGD. Organizując konkurs chcemy młodym ludziom przybliżyć Unię Europejską, jej działalność, możliwości, które mamy dzięki byciu we Wspólnocie oraz rolę Polski i Polaków w poszczególnych instytucjach. Naszym zadaniem jest pokazanie UE jako miejsca, w którym żyjemy i które ma realny wpływ na naszą codzienność – powiedział Zbigniew Słodowy, prezes Stowarzyszenia „Długosz Królewski”.

Test składał się z 35 pytań. Uczestnicy na odpowiedź mieli godzinę. Najwięcej, bo 65 punktów, zdobyła Joanna Chojnacka z gimnazjum w Stawie. Walka o drugie i trzecie miejsce rozegrała się między Markiem Szczepańskim, Justyną Plutą i Agnieszką Tomczak. Cała trójka z testu zdobyła po 61,5 p. W dogrywce uczniowie musieli rozwiązać krzyżówkę. Liczył się czas i ilość poprawnych haseł. O kolejności miejsc zadecydowały punkty.

Kwalifikacja końcowa:

LGDkonkursUEzwyciezcy

Justyna Chojnacka – gimnazjum w Stawie

Marek Szczepański – gimnazjum w Błaszkach

Justyna Pluta – gimnazjum w Stawie

Zdobywczyni pierwszego miejsca otrzymała tablet, za drugie była drukarka a trzecie czytnik e-booków. Zwycięzcy dostali też puchary a każdy z uczestników albumy o najpiękniejszych miejscach Polski. Nagrody ufundowali organizatorzy oraz Andrzej Grzyb, poseł do PR, który objął honorowy patronat nad konkursem.

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KONKURSU

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?