Wielkopolska Miodem Płynąca – 40-lecie Związku Pszczelarzy

Jubileusz 40-lecia świętuje w tym roku Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej. Uroczystości odbyły się w minioną niedzielę. Rozpoczęło je nabożeństwo w Bazylice św. Józefa, po którym pszczelarze złożyli wiązanki przed pomnikiem świętego Jana Pawła II. Jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli także Andrzeja Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Walkowski, poseł RP, Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Nosal, starosta kaliski, Jan Kłysz, wicestarosta oraz Andrzej Bobrowski, dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu.

 

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej to 23 koła działające na terenie byłego województwa kaliskiego oraz związek w Wieruszowie, który po reformie administracyjnej zdecydował się zostać w starych strukturach. Na tym terenie działa 689 pszczelarzy, którzy opiekują się prawie 19 tysiącami pszczelich rodzin. Pszczelarze podkreślają, że ich fach to nie zawód a powołanie i misja. Znaczenie ich małych podopiecznych dla rolnictwa i gospodarki jest ogromne. Bez pracy pszczół nie ma mowy o plonach i oczywiście o miodzie, pyłku i wosku, które konsumenci doceniają ze względów na walory smakowe i zdrowotne.

 

– Ten rok możemy uznać za udany. Miodu nie zabraknie jednak susza, która dotknęła nasz kraj i odbiła się na rolnictwie może okazać się dotkliwa w przyszłym sezonie także dla nas – powiedział Jerzy Gnerowicz, z zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Południowej.

 

Pszczelarze obchody jubileuszu rozpoczęli od wspólnej modlitwy w Bazylice świętego Józefa w Kaliszu. O obfitość plonów prosili także swojego patrona świętego Ambrożego. Po mszy złożyli kwiaty przed pomnikiem świętego Jana Pawła II. Uroczystość 40-lecia była też okazją by nagrodzić najbardziej zasłużonych pszczelarzy z południowej Wielkopolski. Wręczono złote, srebrne i brązowe odznaki ks. Jana Dzierżona. Odznakę Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego, Ryszardowi Nowaczykowi, wręczył Krzysztof Garbowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

 

Z okazji jubileuszu wydano także kronikę Wielkopolska Miodem Płynąca, której autorem jest znany pszczelarz, ale też poeta i pisarz Jerzy Gnerowicz.    

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?