W obronie interesów polskich rolników

Ponad 200. rolników z Wielkopolski wzięło udział w spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim, które obyło się wczoraj w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

Poz11„Oczekuję, że Europa i Ministrowie Spraw Zagranicznych solidarnie wystąpią w obronie interesów gospodarczych polskich rolników, i że Unia zastosuje wobec nich rekompensaty” – to słowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, który gościł w Wielkopolsce.

Minister Sawicki odniósł się w ten sposób do nałożonego przez Rosję embarga na eksport polskich warzyw i owoców. Minister podkreślił, że “sankcje europejskie zamiast uderzyć w Putina i rosyjskich oligarchów, uderzają w polskich rolników i rosyjskie społeczeństwo”. Uważa również, że Unia Europejska powinna okazać solidarność polskim rolnikom i sadownikom, którzy nie będą mogli eksportować swoich produktów do Rosji. Wyraził nadzieję, że Unia zastosuje stosowne rekompensaty. W jego ocenie straty polskich rolników mogą przekroczyć miliard euro – taka była bowiem wartość polskiego eksportu do Rosji w ubiegłym roku.

Na spotkaniu szefa resortu rolnictwa z przedstawicielami organizacji rolniczych minister podkreślał, że na wprowadzaniu embarga stracą również rosyjscy konsumenci, którzy od lat kupowali dobrą polską żywność po przystępnych dla nich cenach.

Minister rolnictwa odniósł się również do zawetowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: „Na terenach miejskich można zakładać działalność gospodarczą lub budować dom, ponieważ Sejm ustawowo takie uprawnienia wprowadził. Natomiast na wsi, dziecko na terenie siedliska swojego ojca, bez uzyskania zgody ministra na zmianę przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze, nie będzie mogło takich inwestycji robić. Jest to konstytucyjne ograniczenie możliwości rozwojowych i inwestycyjnych dzieci rolników, które chcą pozostać i żyć na wsi” – podkreślił minister Sawicki.

Podczas debaty wielkopolscy rolnicy pytali o regulacje dotyczące płatności bezpośrednich na rok 2015 i lata kolejne (Polska musi złożyć do Komisji Europejskiej propozycję dotyczącą tego jak te płatności będą wyglądały). Poruszone zostały również kwestie płatności cukrowych, sytuacji w spółdzielniach produkcyjnych oraz temat afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W spotkaniu udział wzięli: Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, Poseł do PE, Prezes ZW PSL w Woj. Wlkp. Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Wicemarszałek Woj. Wlkp. Wojciech Jankowiak, Członek Zarządu Woj. Wlkp. Krzysztof Grabowski, samorządowcy, przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej, grup producenckich oraz laureaci konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”.

GALERIA FOTOGRAFII

LINKI:

www.gazetaprawna.pl – Sawicki: Polska pierwsza ofiara sankcji nałożonych na Rosję – liczę na solidarność UE

www.wyborcza.biz – Sawicki: producenci owoców i warzyw pierwsza ofiara

http://finanse.wp.pl: Sawicki: producenci owoców i warzyw pierwsza ofiara sankcji

http://www.tvp.pl/poznaN – TELESKOP [8:10]

http://tvn24bis.pl – Sawicki: rosyjskie embargo to polityczna represja

Oprac. KK

Zdj. PJ, MS

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?