Wielkopolskie Śniadanie Wielkanocne w Stawiszynie

GALERIA FOTOGRAFII

Było smacznie, tradycyjnie i uroczyście. W Stawiszynie w powiecie kaliskim 1000 osób zasiadło do Wielkopolskiego Śniadania Wielkanocnego środowisk wiejskich. W tym roku  organizatorami była Justyna Urbaniak, burmistrz Miasta i Gminy Stawiszyn, poseł  Piotra Walkowski i Mieczysław Łuczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Wśród zaproszonych gości był również Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego. 

 Tradycyjnie w Niedzielę Palmową przedstawiciele środowisk wiejskich: Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, sołtysów, producentów rolnych, społeczników i twórców ludowych spotykają się na Wielkopolskim Śniadaniu Wielkanocnym. Siódma uroczystość odbyła się w najmniejszym polskim mieście – Stawiszynie w powiecie kaliskim.

 –  Na dzisiejsze spotkanie zostało ugotowanych 2 tysiące jajek – zdradza Justyna Urbaniak, burmistrz Stawiszyna, najmniejszego miasta w Polsce. – Panie z KGW od kilku dni z zapałem pracowały w domach a od soboty w hali, w której śniadanie się odbyło.

 Na stołach nie zabrakło też białej kiełbasy, żuru, ćwikły i oczywiście serników oraz bab. Na te pierwsze zorganizowano konkurs.

– Trudno było wybrać najsmaczniejszy. W sumie na stołach zagościło około 40 różnego rodzaju serników upieczonych przez panie z KGW w terenu południowej Wielkopolski – powiedział poseł Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

 Każdego roku Wielkopolskie Śniadanie Wielkanocne odbywa się w innym miejscu. To okazja do spotkania i przygotowania się do nadchodzących świąt.

 – Śniadanie to oczywiście możliwość skosztowania tradycyjnych dań świątecznych, ale przede wszystkim spotkania, porozmawiania i wejścia w świąteczny nastrój – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i współorganizator spotkania.

 Nieprzypadkowa jest data uroczystości. Niedziela Palmowa to ważne święto w Kościele Katolickim, ale też dla rolników.

 – Jedna z tradycji to święcenie pół. Dzisiejsze palmy są wynoszone w drugi dzień świąt i układane w kształt krzyża. To ma przynieść obfitość i ochronę plonów. Jajko to symbol nowego życia, obfitości i energii życia a to można połączyć z tym, co robią rolnicy w tym okresie. Na nowo sieją, na nowo zaczynają pracę w polu dzięki temu to wydaje plon i daje życie – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do parlamentu Europejskiego obecny na śniadaniu.

 Dla gości wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół w Stawiszynie, dla których przygotowano słodycze, zespół „Kalina” z Blizanowa i Kapela Biesiadna ze Zbierska. Podziękowania za przygotowanie uroczystości odebrały panie z KGW i strażacy. Dzieci o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych z Zespołu Szkół w Stawiszynie przygotowały upominki dla każdego z gości.

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?