Czysta energia dla wszystkich Europejczyków… debata z udziałem Andrzeja Grzyba w Warszawie

W najbliższy piątek 26.01. o godz. 11:00, w siedzibie redakcji Dziennika Gazety Prawnej (ul. Okopowa 58/72 w Warszawie, sala 707, piętro 7). odbędzie się debata pt: „CZYSTA ENERGIA DLA WSZYSTKICH EUROPEJCZYKÓW – PROSTA DROGA DO ENERGETYCZNEJ TRANSFORMACJI POLSKI I EUROPY CZY SKRĘT NA MANOWCE”.

 

Prowadzenie: Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarz DGP

Uczestnicy:

– prof. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego

– Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego

– Aleksander Śniegocki, Kierownik Projektu Energia i Klimat, WiseEuropa – Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich.

– Robert Cyglicki, Dyrektor Greenpeace Polska

 

Zagadnienia:

  1. Transformacja energetyczna a pakiet “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” – co musi się stać, by rynek energii w Europie został zdecentralizowany, a instytucja prosumenta przestała być tylko szczytnym hasłem, a stała się instytucją pozwalającą na niższe rachunki za prąd i walkę ze zmianami klimatu?
  2. Energetyka obywatelska – korzyści dla systemu energetycznego, czy zagrożenie dla energetycznych molochów? Co musi się znaleźć w dyrektywie o promocji odnawialnych źródłach energii (OZE), by prosumenci mieli łatwiej oraz by zachęcić mieszkańców UE do zaangażowania w energetykę obywatelską.
  3. Zmiany w prawie o funkcjonowaniu wewnętrznego rynku energii proponowane przez Komisję europejską mogą doprowadzić do sytuacji, w której wielcy energetyczni gracze zmonopolizują rynek, OZE zostaną zmarginalizowane, a państwa członkowskie wciąż będą dotować paliwa kopalne. Polska walczy o rynek mocy (mechanizm pozwalający na płacenie producentom energii nie tylko za jej wytwarzanie, ale i za gotowość do niego w szczycie) oparty na węglu. Z niego bowiem produkujemy 86 proc. energii elektrycznej i jesteśmy największym w UE producentem tego surowca. Jakie czynniki powinna brać pod uwagę Bruksela dając zielone światło na rynek mocy?
  4. Energetyka konwencjonalna a energetyka odnawialna – czy przy dzisiejszych regulacjach możliwe jest współdziałanie, czy raczej konkurencja i zmarginalizowanie jednej z opcji.

 

Zobacz również:

Czystsze powietrze w Polsce: Dyrektywa MCP, Narodowy Program Antysmogowy PSL

Polsce naprawdę grozi blackout. Będziemy musieli zmienić naszą energetykę – wywiad z Andrzejem Grzybem

6 tysięcy drzew w ramach akcji Drzewo dla Polski

Czyste powietrze – rozwiązania UE – Andrzej Grzyb

Gospodarka cyrkulacyjna i czyste powietrze – Andrzej Grzyb honorowym gościem jubileuszowego ENVICONu

Parlament Europejski: PSL za wsparciem energii odnawialnej

Decyzja europarlamentu ws. biopaliw i wzrostu celu OZE zostanie zmieniona?

 

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?