Parlament debatuje w sprawie Serbii

W miniony wtorek 13.06 w Strasburgu posłowie debatowali w sprawie Serbii za 2016 r. Głos zabrał m.in. Andrzej Grzyb (EPL), który wyraził swój optymizm dotyczący sprawozdania, ale wskazał również ważne obszary do dalszej pracy zarówno ze strony Serbii jak i Unii Europejskiej.

 

– w tym roku minie 22 lat od zawarcia układu w Dayton, 18 lat od zakończenia wojny o Kosowo. To sprawozdanie, które w bardzo dobry sposób prezentuje ówczesne i obecne zadania dla Serbii, zarówno postępy, jak i to, co jest przed Serbią w zakresie negocjacji w sprawie członkostwa – powiedział europoseł, dodając, że Unia, pomimo pojawiających się głosów krytyki ma siłę przyciągania. Nie zwalnia to jednak z podejmowania wysiłków, zarówno ze strony Serbii jak i Unii.

 

– Sprawozdanie powinno być nie tylko zachętą dla rządu Serbii, ale przede wszystkim powinno być też swoistą zachętą dla obywateli Serbii, że warto kontynuować, trudne czasami i czasami być może nawet niezrozumiałe na danym etapie, reformy – mówił poseł Grzyb. Eurodeputowany podkreślił wagę wsparcia przez Unię, która przekazała ponad dwa miliardy euro na rozwój tych procesów.

 

Pomimo postępu w obszarze gospodarki i demokratyzacji poseł wskazał obszary nad którymi nadal trzeba pracować – jest wiele potrzebnych zmian w zakresie praw człowieka, wolności mediów, wymiaru sprawiedliwości czy zaleceń dotyczących chociażby zmiany niektórych przepisów konstytucyjnych. Chcę podkreślić też ważną rolę, którą mogą odegrać Rzecznicy Praw Obywatelskich. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy taką konferencję – szczyt rzeczników Europy Wschodniej, krajów Partnerstwa Wschodniego z udziałem Rzeczników Praw Obywatelskich z Bałkanów Zachodnich. Myślę, że warto tę pracę również kontynuować – zakończył poseł.

 

©2023 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?