Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE wybieraną w sposób bezpośredni, a także jednym z największych demokratycznych zgromadzeń parlamentarnych na świecie.
Zasiada w nim 751 posłów, wybranych w 28 Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Od 1979 r. posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat.
Czy chcecie dowiedzieć się, jak wygląda struktura organizacyjna Parlamentu? Wybrani posłowie łączą się w grupy zgodnie ze swoimi przekonaniami politycznymi. Grupy polityczne powstają po to, by lepiej bronić stanowisk swoich członków. Obecnie w PE istnieje siedem grup politycznych.
Większość szczegółowej pracy Parlamentu odbywa się na szczeblu wyspecjalizowanych komisji, przygotowujących sprawozdania, które są następnie poddawane pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym.
Regulamin PE to szczegółowe ramy działalności Parlamentu w praktyce. Ponieważ PE reprezentuje wszystkich europejskich obywateli, wielojęzyczność tego zgromadzenia stała się jednym z jego najważniejszych aspektów. Dokumenty parlamentarne są publikowane we wszystkich językach urzędowych UE, a każdy poseł do PE ma prawo wypowiadać się w wybranym przez siebie języku urzędowym.
Take a peek at the #EPlenary chamber and find all your MEPs! Newest #EP360 panorama online http://t.co/3yGmCVrdVy pic.twitter.com/qHAEmeS90J
— European Parliament (@Europarl_EN) grudzień 17, 2014