Polskie Stronnictwo Ludowe rzadko kojarzone jest z polityką społeczną a jednak to praca Ludowców zaowocowała w ostatnich latach sporymi zmianami na tym polu. Wystarczy wspomnieć wydłużenie urlopów macierzyńskich czy wsparcie dla rodziców nieubezpieczonych.
Badania pokazują, że Polacy rzadko kiedy postrzegają działania polityków PSL przez pryzmat polityki społecznej i prorodzinnej. A zmiany w zakresie pomocy choćby młodym rodzicom są ogromne i w dużej mierze to właśnie zasługa Ludowców.
– Wystarczy wspomnieć o wydłużonym urlopie macierzyńskim, który obowiązuje od 2013 roku. Twarzą wprowadzania tych ważnych dla wszystkich rodziców był minister Władysław Kosiniak – Kamysz a wcześniej minister Jolanta Fedak. – Przedstawiciele PSL mają swój udział w sprawach tak trudnych jak powołanie Komisji Dialogu Społecznego a wielkopolscy parlamentarzyści pracują w wielu komisjach związanych z polityką prospołeczną – przypomina Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego i szef PSL w Wielkopolsce.
Piotr Walkowski, poseł PSL jest członkiem Komisji Dialogu Społecznego. Andżelika Możdżanowska w Senacie zajmuje się polityką społeczną, która jest jednym z pól zainteresowań Ludowców. Jedną z rzeczy, które udało się zrobić to wydłużenie urlopów rodzicielskich, także dla tzw. matek pierwszego kwartału. Zmiany w tym zakresie były pierwszym impulsem by politykę prorodzinną ująć całościowo.
– 52 tygodnie urlopu rodzicielskiego, 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Następnie 3 lata urlopu wychowawczego z finansowanymi z budżetu państwa składkami – mówi minister Andżelika Możdżanowska, senator PSL. – Kolejnym elementem jest możliwość korzystania przez samorządy z pieniędzy na budowę żłobków w proporcji. Przykładem mogą być np. Nowe Skalmierzyce gdzie w tym roku udało się pozyskać taka dotację.
Przedszkole za złotówkę, czyli 5 godzin pobytu maluszka placówce za darmo a każda kolejna godzina to koszt 1 złotych plus język angielski w podstawie programowej za darmo, to także sukces kilku ostatnich lat i prac parlamentarzystów PSL. Kolejnym elementem jest bezpłatny podręcznik
– Dobra zmiana zaszła 4 lata temu. Trzeba też powiedzieć o nowej ustawie, która już jest podpisana czyli 1000 złotych przez 12 miesięcy dla osób, które dzisiaj ze świadczenia rodzicielskiego nie mogły skorzystać. To osoby bezrobotne, na umowach tzw. śmieciowych, studenci a także mieszkańcy wsi, czyli rolniczki, które do tej pory miały możliwość skorzystania z zasiłku rodzicielskiego 3 800 złotych. Teraz mają zagwarantowane to nowe świadczenie – dodaje Piotr Walkowski, poseł PSL.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku, ale obejmie także dzieci urodzone od czerwca tego roku. Komisja Rodzinnej Polityki Społecznej i Socjalnej zakończyła też pracę nad dokumentem, który umożliwi proporcjonalne umniejszanie zasiłku rodzinnego powyżej kwoty 574 złote. Do tej pory jeśli przekroczył kilka złotych był on odbierany a teraz będzie pomniejszany o wartość przekroczenia.