Andrzej Grzyb w debacie nt. Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju

W dobie globalizacji kraje uprzemysłowione Europy nadal mogą korzystać z poprawy warunków życia całej reszty świata.  Dla europejskich organizacji rozwojowych jest to wyjątkowa okazja do pokazania, jak Europa angażuje się w walkę z ubóstwem na całym świecie. W tym roku, “Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju” przesłanie Komisji Europejskiej jest takie, że działania zewnętrzne UE liczą się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jest to strategia “oświeconego egoizmu”.

Hasłem Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju 2015 jest motto: “Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”. Aby omówić tę krytyczną fazę polityki zewnętrznej Europy Euranet Plus, największa sieć radiowa w Europie, we współpracy z Polskim Radiem, zorganizowała w Brukseli debatę na żywo z ekspertami w dziedzinie rozwoju i posłami Parlamentu Europejskiego.

2015 rok to również rok w którym upływa termin osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju (MCR) uzgodnionych w 2000 r. na forum całego świata. Dlatego wspólnota międzynarodowa będzie musiała teraz porozumieć się co do przyszłych globalnych ram eliminacji ubóstwa i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Paneliści będą pytani m.in. o to: Jak kraje uprzemysłowione powinny wziąć na siebie większą odpowiedzialność za resztę świata? Jaki jest zamysł polityki Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju na skuteczne  rozwiązywanie ogromnego problemu ubóstwa? Czy społeczność międzynarodowa jest w stanie osiągnąć cel swojej oficjalnej pomocy rozwojowej w wysokości 0,7 procent dochodu narodowego brutto?

Według źródeł Parlamentu Europejskiego, UE jest największym na świecie ofiarodawcą pomocy na rzecz rozwoju. Czy możemy oczekiwać więcej? Parlament Europejski przyjął w dniu 19 maja 2015 r uchwałę w sprawie finansowania rozwoju. Jakich rezultatów oczekuje? i jak długi jest okres pomocy?

Nagranie dostępne pod linkiem:

http://euranetplus-inside.eu/citizens-corner-debate-on-european-year-for-development/

więcej informacji o Europejskim Roku na rzecz Rozwoju 2015 zanjdziesz > tutaj <

©2020 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?