Debata PE w sprawie Praw Człowieka na Kubie

Guillermo Farinas i Alejandro González Raga omówią sytuację prawach człowieka na Kubie w przededniu Umowy o Dialogu Politycznym i Współpracy Gospodarczej

 

W środę 12 października z inicjatywy posła Andrzeja Grzyba, koordynatora Grupy Europejskiej Partii Ludowej, podkomisja Praw Człowieka i komisja Spraw Zagranicznych PE na wspólnym posiedzeniu omówią relacje UE Kuba, ze szczególnym naciskiem na sytuację praw człowieka.

 

W debacie udział wezmą m.in. kubański dysydent, laureat Nagrody Sacharowa, Guillermo Farinas, więzień sumienia, a obecnie dyrektor NGO – Kubańskie Obserwatorium Praw Człowieka, Alejandro González Raga, a także Stavros Lambrinidis, Specjalny Przedstawiciel UE ds. Praw Człowieka,  Christian Leffler Zastępca Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych odpowiedzialny za sprawy Ekonomiczne i Globalne.

 

Przed oficjalną debatą w PE, już 11 października, kubańscy uczestnicy debaty spotkają się z posłami do PE w ramach zainicjowanej przez posła do PE Jarosława Wałęsę Grupy Przyjaciół Wolnej Kuby.

 

Relacje UE- Kuba znajdują się w kluczowym momencie. W marcu br. UE i Kuba po latach ograniczonych relacji parafowały porozumienie w sprawie dialogu politycznego i współpracy gospodarczej. We wrześniu KE przyjęła propozycje dla Rady w kwestii podpisania umowy licząc, że będzie to możliwe przed końcem 2016. Równolegle umowa zostaje przedłożona do ratyfikacji przez PE i Parlamenty Narodowe Krajów Członkowskich. Proces ratyfikacyjny zainicjowano także po stronie Kubańskiej.

 

Debatę DROI/AFET można śledzić na żywo, środa 12.10 g. 16.20 – 18.30

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/committees/video?event=20161012-1500-COMMITTEE-DROI

 

Więcej na ten temat:

https://eeas.europa.eu/delegations/cuba/8106/relations-between-the-european-union-and-cuba_en

http://ec.europa.eu/europeaid/countries/cuba_en

https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/5024/eu-cuba-human-rights-dialogue-in-havana_en

©2020 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?