Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Akademia Leona Koźmińskiego zapraszają na debatę „Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?” oraz projekcję filmu dokumentalnego „Czyściciele internetu”.
„W przyszłym roku 360 mln Europejczyków uda się do urn. Chcemy, by były to wybory wolne i oparte na ich własnych przekonaniach” – tymi słowami Antonio Tajani otworzył wysłuchanie z Markiem Zuckerbergiem w Parlamencie Europejskim. Dr Andrzej Grzyb (PSL), koordyantor Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Podkomisji Praw Człowieka i członek Grupy Roboczej PE ds. Wspierania Demokracji i Obserwacji Wyborów, został zaproszony do przedstawienia działań podjętych przez UE w odpowiedzi na wyzwania związane z nadchodzącymi Europejskimi wyborami. Po prelekcji poseł weźmie udział w panelu dyskusyjnym z dr hab. Agnieszką Grzelak, Katedra Prawa Międzynarodowego i Prawa UE, Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, Katarzyną Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon, Jakubem Turowskim, szef zespołu Facebooka ds. polityki publicznej w Polsce i krajach bałtyckich oraz Dominikiem Batorskim, socjolog, analityk danych, współtwórca Sotrender.
Szybki rozwój internetu przyniósł niespotykane wcześniej możliwości dostępu do różnorodnych źródeł informacji i opinii. Dlaczego zatem, mając tak szeroki wybór, wielu ludzi ulega dezinformacji opartej na fake news lub też pozwala, aby algorytmy zamykały ich w „bańkach informacyjnych”? Jak technologie cyfrowe zmieniły debatę publiczną i czy stanowią one rzeczywiste zagrożenie dla demokracji? Prywatne platformy cyfrowe skupiły ogromną władzę i uzyskały bezprecedensowy wpływ na prawa jednostki do wolności wypowiedzi, danych osobowych i dostępu do informacji. Jakie regulacje są konieczne w ich funkcjonowaniu, aby zapewnić ochronę praw podstawowych i umożliwić uczciwą debatę publiczną?
30 listopada 2018 o godz. 9.00 do Centrum Prasowe Foksal przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie
Debatę poprowadzi Karolina Głowacka, dziennikarka Radia TOK FM.
Po debacie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego ”Czyściciele internetu” (The Cleaners, 88 min).
źródło: http://www.europarl.europa.eu