Z widokiem na nasze prawa cyfrowe

26 lutego w Domu Europy odbyła się debata “Z Widokiem na nasze prawa cyfrowe”, współorganizowana przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

W panelu udział wzięli specjaliści z dziedziny IT: Anna Krzyżanowska, Kierownik Wydziału Sieci szerokopasmowe w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci komunikacyjnych, treści i technologii z Komisji Europejskiej; Jakub Turowski, Dyrektor ds. polityki publicznej – Facebook; Anna Walkowiak, Prawniczka z Fundacji Panoptyko oraz Anna Mazgal, Dyrektorka Zarządzająca z Centrum Cyfrowego: Projekt Polska.

Dyskutowano o cyfryzacji, która w coraz większym stopniu wpływa na naszą codzienność. Dotyczy to dostępności naszych danych i ich przetwarzania poprzez operacje na big data, a także połączenia urządzeń cyfrowych na poziomie jednostek i społeczeństwa poprzez Internet rzeczy. Rozwój technologii cyfrowych w wielu przypadkach odkrywa przed nami nowe możliwości w każdej dziedzinie życia. Jednak w parze z nimi idą również zagrożenia. Rządy i prywatne firmy mają dostęp do większej ilości danych, niż kiedykolwiek, a w Europie w ostatnich latach zaobserwowano rekordową liczbę cyberataków. Równolegle toczy się debata na temat wolności słowa w Internecie, prywatności w sieciach komunikacyjnych oraz nierównego dostępu do Internetu.

W ramach Agendy Cyfrowej UE, Komisja Europejska podejmuje szereg działań, zmierzających ku Jednolitemu Rynkowi Cyfrowemu. Wśród nich znajdują się m.in. utworzenie wspólnej agendy cyberbezpieczeństwa; wspieranie cyfrowych startupów; rozwijanie sieci otwartych danych i bezpiecznej, inteligentnej technologii; zniesienie roamingu i innych przeszkód dla społeczeństwa informacyjnego oraz wdrażanie programów, rozwijających umiejętności cyfrowe.

 

12745867_989447504460227_2234972634133069610_n

Spotkania „Z Widokiem na Europę” to cykl wykładów i debat z aktywnym udziałem publiczności w formule otwartego salonu. Nazwa cyklu nawiązuje do wrocławskiego adresu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej mieszczącego się przy ulicy Widok 10. Podczas debat „Z Widokiem na Europę” mieszkańcy Wrocławia mają możliwość spotkania szczególnie interesujących postaci, które zajmują się bieżącymi zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą integracją europejską.

©2024 Andrzej Grzyb - Poseł do Parlamentu Europejskiego  |  Polityka Prywatności

Top

Log in with your credentials

Forgot your details?